GeriGündem Hürmüz’de yüksek tansiyon
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürmüz’de yüksek tansiyon

Hürmüz’de yüksek tansiyon
refid:19526447 ilişkili resim dosyası

Tahran dünyanın en önemli petrol geçiş yollarından Hürmüz Boğazı’nın kuzey ve güneyinde 2 bin kilometrelik sahil ve uluslararası sularda deniz tatbikatı yapacağını açıkladı.

NÜKLEER programı nedeniyle olası saldırıya maruz kaldığında, dünya petrol nakliyatının yapıldığı en önemli güzergâh olan Hürmüz Boğazı’nı kapatacağı tehdidini defalarca dillendiren Tahran yönetimi, bu bölgede dev bir deniz tatbikatı başlatacağını açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, yarın başlayacak olan tatbikatın, 10 gün süreceği ve Hürmüz Boğazı’nın doğusundan Aden Körfezi’ne kadar 2 bin km’lik bir alanı kapsayacağını duyurdu. İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, en yeni denizaltı savaş taktiklerinin uygulanacağı ’Velayet 90’ adlı tatbikatta, son füze sistemleri ve torpidoların deneneceğini ve harekat boyunca insansız hava uçaklarından da yararlanacaklarını kaydetti. İranlı komutan, tatbikatın, İran Deniz Kuvvetleri’nin caydırıcılık gücünü göstermeyi amaçladığını ve bölge ülkeleri için barış ve kardeşlik mesajı taşıdığını belirtti.

Boğaz kapanabilir
Tatbikat sırasında Hürmüz’ün gemi trafiğine kapatılması da söz konusu. Tuğamiral Seyyari, Hürmüz Boğazı’nın İran’ın tam kontrolü altında olduğunu ve kapatılmasına ülke büyüklerinin” karar verebileceğini söyledi. Geçen hafta İran Meclisi Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Perviz Sururi, savaş oyununda Hürmüz Boğazı’nın nasıl tankerlere kapatılabileceğinin de ele alınacağını söylemişti. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mehmanparast ise Hürmüz’ün kapatılmasının “gündemlerinde olmadığını” dile getirmişti.

Bilgi notu

Dünya petrol trafiğinin yaklaşık üçte biri Hürmüz Boğazı üzerinden gerçekleşiyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle