Gündem Haberleri

  Hurma kaç kalori?

  Hürriyet Haber
  25.05.2017 - 13:25 | Son Güncelleme:

  Ramazan ayında da yediklerine içtiklerine dikkat etmek isteyen vatandaşlar, hurmanın kaç kalori olduğunu merak ediyor. Genelde Ramazan aylarında akıllara gelen hurma, tam bir kalp ve damar sağlığı dostudur ancak kırmızı etin 2 katı, balık etinin 3 katı kadar kalori vermektedir. Peki, 1 adet hurma kaç kalori?

  Ramazan denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri de hurma meyvesi oluyor. Tokluk hissi vermesinin yanı sıra içerisinde barındırdığı vitaminlerle tam bir sağlık deposu olan hurma en çok çeşidi bulunan meyvelerin de başında geliyor. İçeriğinde protein, karbonhidrat, yağ, su, lif, vitaminler (A, B,C, D, K…) ve mineraller (Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Sodyum, Kükürt, Demir, çinko, bakır, iyot…) bulunuyor. Peki, çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen ve pek çok faydası bulunan hurma kaç kalori? 1 adet hurma yediğimizde kaç kalori almış oluyoruz?

  Kuru hurma, yüksek fibrin içeriği ile kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir, oruç tutarken uzun süreli açlık sebebiyle bozulan bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkilidir. İftarda veya sahurda az miktarda hurma tüketimi, vücudu dinlendirici etki gösterir. Bir adet kuru hurma ortalama 28 kcal’dir. Glikoz içeriği yoğun olan kuru hurmanın fazla tüketilmesi kan şekerini ani yükseltmekte ve şeker hastalarında risk oluşturmaktadır. Bu sebeple birçok mucizevi etkisi olan kuru hurmanın fazla tüketimi yüksek kalori değeri sebebiyle kilo alımını hızlandırır. Bu nedenle dikkatli tüketmek gerekmektedir. İftarda 2-3 tane tüketilecek hurma, vücut sağlığı için yeterli olacaktır.

   

   

   

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı