Gündem Haberleri

  Hünkârım yanıyoruz

  Murat DELİKLİTAŞ / DHA
  20.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da 500 yıllık Beyazıt Camisi’nin içinde yer alan Hünkâr Kasrı’nda yangın çıktı. Kasır büyük ölçüde zarar görürken, caminin ve Hünkâr Mahlifi’nin yangından fazla etkilenmediği belirtildi.

  İŞTE  BEYAZIT CAMİİ'NDEKİ YANGINDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  İSTANBUL’da tarihi Beyazıt Camisi’nin Hünkâr Kasrı’nın 2’nci katında, dün saat 10.30 sıralarında yangın çıktı. Elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangın kısa sürede ahşap yapının üst tarafını tamamen sardı. Yangından 4 dakika sonra olay yerine gelen itfaiye ekipleri alevlere müdahale etti. Yaklaşık 1 saat süren çaba sonucu yangın kontrol altına alınırken, tarihi bina büyük çapta zarar gördü. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Beyazıt Camisi’nin ve Hünkâr Mahfili’nin yangında zarar görmediğini söyledi.

  ‘Tarihi özelliği çok yoktu’

  Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, “Çok şükür ki yangın nedeniyle caminin özgün yapısı zarar görmedi” dedi. Ertem, yanan kısımların 20 yıl önce yenilenen ve tarihi özelliği olmayan ahşap malzeme olduğunu vurguladı. Beyazıt Camisi restorasyon projesi hazırlık çalışmalarının 4 yıl önce başladığını anlatan Ertem, rölöve ve restorasyon projelerinin 2010 yılında onaylandığını belirtti. Ertem, caminin, kapsamlı restorasyonunun bu yıl yapılacağını kaydetti.

  Padişahların dinlenme yeri

  PADİŞAHLAR Cuma namazlarını Beyazıt Camisi’nin Hünkâr Mahfili’nde kıldıktan sonra dinlenmek ve halkın dinlemek için Hünkâr Kasrı’na geçiyordu. 2’nci Beyazıt’ın emriyle 1501’de inşasına başlanan cami 5 yılda tamamlandı. Caminin külliyesinde 2’nci Beyazıt’ın türbesi de bulunuyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı