Gündem Haberleri

  Hükümetten kepçe genelgesi

  Nuray BABACAN / ANKARA
  22.08.2015 - 20:54 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK, Doğu ve Güneydoğu’daki bazı illerde güvenlik güçlerinin müdahalesini engellemek için sokak ve caddelere hendek kazıyor. Örgütün hendekleri DBP’li belediyelere ait iş makineleriyle kazdığı iddiası üzerine Ankara bir genelge yayımladı. Hükümet, valilik ve kaymakamlıklara, belediyelere ait iş makinelerini takibe almaları talimatı verdi. Güzergâhı, işi tanımlanmayan ve belgesi olmayan iş makineleri parka çekilecek.

  DOĞU ve Güneydoğu’da artan PKK terör eylemlerinde, özellikle belediyelere ait iş makinelerinin kullanılması üzerine harekete geçildi. Hükümet, valilikler ve kaymakamlıklara, özellikle belediyelere ait iş makinelerini takibe almaları talimatı verdi. Yayınlanan genelgede, iş makinelerinin çalıştığı alan, güzergâhları ve çalıştığı saatlerin bildirilmesi istendi.

  SERİ TOPLANTILAR

  Artan terör olayları son Bakanlar Kurulu’nun ardından yapılan güvenlik toplantılarında da değerlendirildi. Toplantılarda bir dizi karar alındı. Siirt’teki mayınlı tuzak ile 8 askerin şehit edilmesi olayında, Siirt belediyesine ait araçlarla önce yola hendek açıldığı, ardından teröristlerin yola bomba düzeneğini yerleştirdiği ve üzerinin yine belediyece asfaltlandığı iddiaları üzerine ‘iş makineleri genelgesi’ yayımlandı.
  Terörün yoğun yaşandığı iller ve ilçelerde valilikler ve kaymakamlıklar, hükümetin talimatıyla iş makineleri konusunda genelge hazırladılar. Genelgelerde, başta Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelere ait olanlar olmak üzere bölgedeki iş makinelerinin hangi alanda kullanılacağı, güzergâhları, hangi saatler arasında çalışacağının çizelge ile bildirilmesi istendi. Güvenlik birimleri seyir halinde olan iş makinelerini denetime tabi tutacak. Güzergâhı, işi tanımlanmayan ve belgesi olmayan iş makineleri parka çekilecek. Bazı belediyelerin eylemlerden sonra çıkan yangınlara müdahale etmediği, itfaiye aracı göndermediği yönündeki iddialar üzerine de belediyelerdeki acil yardım ve güvenlik araçlarının il özel idarelerine alınması da tartışılmaya başlandı.

  YASAĞA DEVAM

  Toplantılarda, ‘sokağa çıkma yasağının’, sivil halkla PKK militanlarını ayırma amacı taşıdığı dile getirildi. Bu uygulamanın ‘mahalle-mahalle’ veya ‘ilçe-belde’ genelinde uygulanmaya devam edileceği, böylece sivil vatandaşın zarar görmesinin de önlendiği savunuldu. Bu kararların ardından eylemlerle sivil halkın kullanılmasının önüne geçildiği bilgisi verildi. Toplantılarda, PKK’nın sivil halkı yanına çekebilmek için güvenlik güçlerinin olaylara daha sert müdahale etmesini beklediği ancak bu tuzağa düşülmeyeceği değerlendirmesi de yapıldı.

  Etiketler: kepçe , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı