GeriGündem Hükümette çatlak Erdoğan’a darbe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümette çatlak Erdoğan’a darbe

KÜLTÜR Bakanı Erkan Mumcu’nun hükümetten ve AKP’den istifası, Başbakan Tayyip Erdoğan için bir ‘darbe’ olarak değerlendirildi.

İngiltere’de yayınlanan Financial Times Gazetesi, ‘Kökleri İslam’da olan AKP’nin liberal, laik ve bağımsız düşünen bir üyesi’ olarak nitelediği Erkan Mumcu’nun istifasının hükümetteki çatlağı ortaya koyduğunu yazdı. ‘Yükselen Siyasi Yıldız Hükümeti Terkediyor’ başlığını atan gazete, Mumcu’nun istifasının ‘Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hükümeti ve partisi üzerindeki demir pençesindeki ilk çatlağı ortaya koyduğunu’ savundu.

BÖLÜNME RİSKİ

İstifanın hükümette değişikliği hızlandırabileceğinin altını çizen İngiliz gazete, ‘Bu istifa AKP’deki çatlakları ve partinin liberal ve muhafazakar kanatları arasındaki olası bir bölünmeyi ortaya koyuyor’ görüşüne yer verdi. Financial Times, Mumcu’nun istifasını, ‘Türkiye’ye AB’den müzakere tarihini kazandıran, iki yıllık sürekli reformlardan sonra yorulan hükümeti tazelemeye çalışan başbakan için bir darbedir’ şeklinde değerlendirdi.

TÜRBAN POLEMİĞİ

Gazete, ‘popülist’ diye nitelediği Başbakan Erdoğan’ın türban yasağının kaldırılması konusundaki bir tartışma içerisinde olduğunun da altını çizerek, ‘Mumcu böyle bir girişime karşı çıktı’ diye yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle