Gündem Haberleri

  Hükümette aşı çatlağı büyüyor

  Hürriyet Haber
  05.11.2009 - 16:34 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de, halk arasında "domuz gribi" olarak bilinen A tipi grip can almaya devam ediyor. Ölü sayısı, son 15 günde 15 kişiye ulaştı. Ama kafalar karışık; Aşı olmalı mı, olmamalı mı ?

  Bu konuda düne kadar, hükümetin "tek ses" olduğu düşünülüyordu. Sağlık Bakanlığı, başlattığı aşı kampanyası çerçevesinde, sağlık personelinden başlayarak aşılama çalışmalarına başladı. Hatta örnek olmak için bizzat Sağlık Bakanı Recep Akdağ da aşı oldu.

  Fakat "hükümet aşı konusunda tek ses" izlenimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü çıkışı ile bozuldu. Kendisinin "aşı olmayacağını" açıklayan Erdoğan, Sağlık Bakanlığı'nın yürüttüğü kampanyayı da eleştirdi, "kimseyi aşı olmaya zorlayamayız" mesajı verdi.

  BAKANLARIN DA KAFASI KARIŞTI

  Başbakan'ın çıkışı, sadece vatandaşın değil, kabine üyelerinin de kafasını karıştırdı. Kimi bakan, tıpkı Başbakan gibi "aşı olmayacağını" açıklarken, kimisi kararsız kaldı. Kimisi ise, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a ve kampanyaya destek verdi.

  KÜLTÜR BAKANI: AŞI OLMAYACAĞIMhttp://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/gul7.jpg

  Başbakan'dan sonra aşıya ilk karşı çıkış Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'dan geldi. Bakan Günay, "aşı olacak mısınız?" sorusuna açıkça "Hayır" yanıtını verdi ve ekledi;

  "Ben temiz olmaya çalışıyorum. O yeterli. Ben baştan itibaren temizlik konusunda alınacak önlemlerin çok öncelikli olduğunu söylüyordum. Aşı olmayı düşünmüyorum ve inşallah ihtiyacım olmaz."

  BAYINDIRLIK BAKANI KARARSIZ

  Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ise, aşı olup olmayacağı konusundaki sorulara net yanıt vermedi. Sadece "şu ana kadar aşı olmadığını" açıkladı. Bundan sonra  aşı olup olmayacağına ise doğrudan yanıt vermeyip, deyim yerindeyse, "topu taca atmayı" tercih etti;
  "Aşı olursam size haber veririm...".

  CEMİL ÇİÇEK: SAĞLIK BAKANI OL DERSE, AŞI OLURUM

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise, şu anda Sağlık Bakanı Akdağ'ın tarafında gibi duruyor.

  Çiçek, aşı olup olmayacağı sorularına, "'Ben Türk doktorlarına inanırım. Sağlık Bakanı ardakaşımız da bir doktordur.O, "aşı yapılmasında fayda vardır' diyorsa, hiç tereddütsüz bu aşıyı da yaptırırım" yanıtını verdi.

  Ancak bunu yazarken, şu notu da düşmek gerekiyor;

  Başbakan Yardımcısı Çiçek bu açıklamayı Pazartesi günü, Bakanlar Toplantısı'ndan hemen sonra yaptı. Oysa Başbakan Erdoğan "aşı
  olmayacağım" çıkışını bu açıklamadan bir gün sonra, Salı günü yaptı. Dolayısıyla, Çiçek'in Başbakan'ın bu çıkışının ardından, aşı konusuna son yaklaşımının ne olacağı şu anda meçhul.

  CUMHURBAŞKANI RENK VERMEDİ

  Başbakan "aşı olmayacağım" deyince, gözler Devletin en üstüne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e döndü.

  Gül'e, Başbakan Erdoğan'ın çıkışı öncesinde de "aşı olacak mısınız" sorusu sorulmuştu. 29 Ekim resepsiyonu sırasında kendisine yöneltilen bu soruya Gül, " henüz aşı olmadım. Doktorlar ne derse, öyle yapacağım" yanıtını vermişti.

  Bugün aynı soru Cumhurbaşkanı'na yeniden yöneltildi. Ancak Gül, yine renk vermedi. Soruya soruyla karşılık verdi;

  "Risk grubunda mıyım?"

  Bu soruyu biz yanıtlayalım;

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz 29 Ekim'de 59 yaşını doldurdu.

  Sağlık Bakanlığı morbid obezleri, gebeleri, iki yaşın altındakileri, kronik kalp ve akciğer hastalığı bulunanları, 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanması gerekenleri ve 65 yaş üstündekileri risk grubuna dahil etti. Ayrıca sürekli hastalarla muhattap olan sağlık personeli ve Hac'a gidecekler de risk grubunda sayıldı ve aşılama bu personelden başlatıldı.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün bilinen bir sağlık sorunu bulunmuyor. Yaşı da 65'in üzerinde değil. Dolayısıyla risk grubuna girmiyor.
  Ancak önümüzdeki dönemde Hac'a gitmeye karar verirse, o zaman "aşılanması gerekenler" listesine dahil olacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı