Gündem Haberleri

  "Hükümetlerinden emir alıp geldiler"

  A.A.
  09.01.2012 - 14:07 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin orta kesimlerinde yer alan Hama kentinin yerel komiteler üyesi Hamid El Hamavi, ülkeye gelen bazı gözlemcilerin Suriye'de yaşanan olayları olumsuz rapor etmemeleri yönünde kendi hükümetlerinden emir aldıklarını ileri sürdü.

  Gözlemci heyeti arasında halkla iletişime geçen ve gerçekten ülkede ne olup bittiğini anlamak isteyen gözlemcilerin olduğunu ve bunun yanı sıra da bazı gözlemcilerinse halkla iletişime geçmeyerek yönetim yanlısı tavır takındığını belirten Hamavi, "Bunlar, yönetimin belirlediği yerlerde incelemelerini sürdürüyorlar" dedi.

  "Bu gözlemcilerin ülkeleri, Arap Birliği'nin Suriye'ye karşı uygulamaya koymak istediği ekonomik yaptırımlara da karşı çıkmıştı" diyen Hamavi, "Yönetim, gözlemcileri olayların yaşanmadığı yerlere götürerek kendini aklamak istiyor, gerçekten de olayların yaşandığı yerlerde incelemelerde bulunmak isteyen gözlemciler de farklı yerlere götürüldü. Semtlerin tabelaları değiştirildi. Ordu araçları boyanarak polis araçlarına benzetildi" diye konuştu.

  AA muhabirinin internet üzerinden görüştüğü El Hamavi, yönetimin gözlemcileri valiliklere, hastahanelere ve çarşılara götürerek zaman kazanmaya çalıştığını iddia etti.

  Arap Birliği ve heyet başkanının açıklamalarının kendilerini çok rahatsız ettiğini vurgulayan Hamavi, Nebil Arabi'nin "Tanklar tüm kentlerden çekildi" sözlerinin doğru olmadığını internette yayımladıkları video görüntülerle kanıtladıklarını dile getirdi.

  "GÖZLEMCİLERİN TELEFONLARI DİNLENİYOR"
  İstihbaratın, gözlemcilerle telefonla iletişime geçen aktivist ve sivil vatandaşları numaralarından takip ederek yakaladığını anlatan Hamavi, halk bunları öğrendikten sonra, gözlemcilerle sadece sokakta 5-10 dakika görüşmeyi kabul ediyor. Hamavi, evlerine gözlemcileri davet eden kişilerin güvenlik nedeniyle artık bundan da vazgeçtiklerini söyledi.

  Halkın gözlemcilerin yanında yer alan güvenlik mensuplarından korktuğu için yaşanan olayları tam olarak anlatmadığını kaydeden Hamavi, "Elimizde Hama ve Humus kentlerinde yaşanan tüm olaylarla ilgili belge ve dokümanları görüştüğümüz gözlemcilere verdik" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı