Gündem Haberleri

  Hükümetin terfi itirazına ret

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balyoz davasından tutuklanan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun kazandıkları terfi davasına Başbakanlık, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı itiraz, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

  ASKERİ Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) Daireler Kurulu dün Balyoz davasından tutuklanan Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu ile Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu’nun kazandıkları terfi davasına Başbakanlık, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) yaptıkları itirazı da reddetti. Ret kararı dün davalı üç idareye tebliğ edildi. AYİM Başkanı Hakim Tuğgeneral Abdullah Arslan Hürriyet’e, “İtirazı 6 üyesi Ocak ayında yenilenen benim başkanlığımdaki 10 kişilik kurul verdi. Bu kararımız kesin. 5 Ocak’ta esastan verilen terfi etmelerine dönük karar davalı üç idareye tebliğ edildi. 5 Mart’a kadar bu kararın uygulanması ve kararname çıkartılması gerekiyor” dedi. Arslan, bu açıklamasıyla kararın nasıl uygulanması gerektiği konusundaki tartışmayı noktaladı.

  Dava açabilecekler

  Hükümetin terfi ettirmeme ısrarını sürdürmesi halinde, iki general ve bir amiralin kesinleşen yargı kararlarını uygulamadıkları gerekçesiyle, Başbakan, Milli Savunma ve İçişleri Bakanları aleyhinde suç duyurusunda bulunup tazminat davası açabileceklerine dikkat çekildi. Üç komutanın 22 Kasım 2010’da açığa alma işlemine karşı AYİM’de açtıkları ikinci davada ise yürütmeyi durdurma talebi reddedilmişti. TSK Personel Kanunu’nun 65. maddesi tutuklu bulunan subayların tahliyelerine kadar terfilerinin yapılmayacağını öngörüyor. Bu nedenle bazı hukukçular davayı kazanan üç komutanın terfilerinin yapılamayacağı ve kararname çıkarılamayacağını savunuyor.

  Hükümete 1110 lira da para cezası

  AYİM Daireler Kurulu, karar düzeltme taleplerini reddettiği Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na üç davada, ayrı ayrı 185’er TL para cezası kesti. Başbakanlık 555, Milli Savunma 370 ve İçişleri 185 TL olmak üzere, hükümet 1110 TL para cezası ödeyecek. AYİM Kanunu ve Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’na göre karar düzeltme istemleri reddedilen idarelerden para cezası alınıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı