Gündem Haberleri

  Hükümet sabır istedi

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel başkanlığından dün toplanan MGK'da askerler, 28 Şubat kararlarından 8 yıllık eğitim dışında kalanların yürürlüğe konulmadığını söylediler. Hükümet üyeleri ise irticaya karşı gerekenin yapıldığını, ancak yeni yasaların TBMM'den geçmesinin zaman aldığını belirttiler.

  İrticayla ilgili son gelişmeler ve önlemler, dün MGK toplantısında yeniden masaya yatırıldı. MGK'nın asker üyeleri, hükümetin irticaya karşı daha etkin önlemler almasını isterken, sivil üyeler de, hükümetin irticaya karşı gerekeni yaptığını, ancak yasalara işlerlik kazandırılmasının ve yeni yasaların TBMM'den geçmesinin zaman aldığını belirttiler.

  Cumhurbaşkanı Demirel başkanlığında toplanan MGK, iç ve dış güvenlik ile ilgili konuları görüştükten sonra, irticanın önlenmesi için alınan 28 Şubat kararlarının uygulanmasını değerlendirdi. 28 Şubat 1997'de MGK'da alınan kararlardan, 8 yıllık kesintisiz eğitim dışındakilerin yürürlüğe konulamadığını kaydeden asker üyeler, yeni yasalar çıkana kadar yürürlükteki yasaların devreye konulmasını istediler. Hükümet kanadı ise yeni yasa tasarılarının TBMM'ye sevkedildiğini, ancak yasalaşmalarının zaman alacağını kaydetti. Toplantıda ayrıca, hükümet ile ordu arasında yeni gerginlikler yaşanmaması için, basın aracılığıyla değil, karşılıklı diyalog köprüsünün kurulması gerektiğinin altı çizildi.

  DİNCİ BELEDİYELER

  MGK'da, Batı Çalışma Grubu'nun hazırladığı, İrticacı Gruplar ve Belediye Destekleri konulu raporda yeralan, RP'nin kapatılmasıyla Fazilet Partisi'ne geçen büyükşehir belediyeleri ile ilgili endişeler dile getirildi. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait şirketlerdeki kadrolaşmanın boyutlarına dikkat çekildi. Toplantıda, başta İçişleri, Adalet ve Milli Eğitim Bakanlıkları gelmek üzere, devletteki ‘köktendinci örgütlenme’ de ortaya koyuldu. ‘Devlette irtica kadrolaşması’ başlığı altında, İçişleri Bakanlığı'nın da takibe aldığı irticai faaliyetlerle iç içe olan vali ve kaymakamlar ile ilgili değerlendirme yapıldı ve bu kişilerin bir an önce görevden uzaklaştırılması istendi. Adalet Bakanlığı'ndaki irticacı kadrolaşmaya da özellikle dikkat çekilirken, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu'nun, Refahyol'un Bakanı Şevket Kazan'ın kadrolarını terfi ettirerek, birlikte çalışmayı sürdürmesine işaret edildi.

  BÇG'nin hazırladığı ‘Fethullah Gülen’ raporu da, hükümet üyelerinin dikkatine sunuldu. Fethullahçılar'ın örgütlenmelerine ilişkin şema verilerek, en tepesinde, ‘dünya imamı’ sıfatıyla Gülen'in bulunduğu belirtildi.

  TÜRBAN SİMGEDİR

  MGK'da, üniversiteler ve okullardaki kılık-kıyafet konusu da gündeme geldi. Başbakan Yılmaz'ın türban konusunda ‘serbest’ yorumu yapmasına yol açan Anayasa Mahkemesi kararlarına dikkat çekilerek, Yılmaz'ın konuşmalarında dile getirdiği ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmediğini savunduğu 1990 tarihli yasanın, türbana serbestlik tanımadığı vurgulandı.

  Karadayı'dan bilgi

  MGK toplantısı başlamadan önce elinde bir belgeyle, yerinden kalkan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Cumhurbaşkanı Demirel'in yanına geldi. Karadayı, Demirel'e elindeki belgeyi göstererek bazı bilgiler verdi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı