Gündem Haberleri

  Hükümet Lübnan’a asker gönderiyor

  Hürriyet Haber
  29.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında Lübnan’a asker gönderilmesi kararı aldı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Meclis’in bu hafta veya önümüzdeki haftanın başında toplanacağını söyledi. Çiçek, "Bizim kararımız budur. Bu konuda içeride güvenlik zaafa uğrayacakmış gibi, hiç de doğru olmayan devletimizin büyüklüğüne de yakışmayan değerlendirmeler yapıldı" dedi.

  HÜKÜMET, Lübnan’a asker göndermeye karar verdi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, asker gönderilmesine karşı olduğunu açıklamasının üzerinden iki gün geçmeden toplanan Bakanlar Kurulu, TBMM’yi bu hafta veya en geç önümüzdeki haftanın başında olağanüstü toplayarak asker gönderme kararını çıkarmayı benimsedi.

  Bakanlar Kurulu’nun dün yaptığı 3.5 saatlik toplantının ardından Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, açıklamalarda bulundu. Ortadoğu’daki gelişmeleri ele aldıklarını belirten Çiçek, "Türkiye bölge ülkesidir. Yanıbaşında olup biten her türlü olay Türkiye’yi çok değişik açılardan ilgilenmektedir. Dolayısıyla bir üçüncü ülke gibi uzak bir ülke gibi takip etmesi esasen milli menfaatlerimiz açısından da uygun değildir" dedi. Çiçek, kararın ayrıntılarının belli olması için bugün öğleden sonra bir toplantı yapılacağını söyledi. Çiçek, özetle şöyle konuştu:

  MAÇ GİBİ SEYREDEMEYİZ

  Denizlerin ötesinde bir çok ülke, Ortadoğu’yla bu kadar yakından ilgilenirken, bir kısım adımlar atarken, 1701 sayılı kararın hayata geçirilmesi noktasında kararlar alıp çaba sarfedeken bir bölge ülkesi olarak ve bölgeye yakınen alakası olan bir ülke olarak buna kale arkasından maç seyreder gibi seyirci kalması sözkonusu olamaz. Türkiye üzerine düşeni yapacaktır.

  ŞARTLARI BİLİYORUZ /images/100/0x0/55eac20cf018fbb8f894cf77

  Türkiye baştan beri her halükárda orada bulunalım değil, belli şartların oluşması halinde görev gücüne katkı vermeyle ilgili düşüncelerini ifade etmiştir. Bunun birinci şartı Güvenlik Konseyi kararı alınmasıydı, bu karar alınmıştır. İkincisi barışı tesisi etmek üzere değil, kuvvetin barışı korumak için barış amaçlı gitmesi amaçlanmaktaydı. Biz bunu hep ifade ettik. Türkiye’nin orada bulunmasının sayısız faydalar sağlayacağı ifade edilmiştir.

  YAKIŞMADI

  Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetleri olarak geriye dönük 28 ayrı yerde BM kararlarına uygun olarak uluslararası meşruiyetin sağladığı imkanlarla barışı korumak ve kendi menfaatlerimizi korumak adına yurtdışına asker gönderilmiştir. Dolayısıyla bu ilk defa oluyor değildir. Bir kısım değerlendirmeler sanki Türkiye ilk defa, yurtdışına asker gönderiyor. Yurtdışına asker gönderilmiş olursa, içerideki bazı asayiş ve güvenlik sorunları nedeniyle sanki bir zaafa uğrayacakmış gibi, hiç de doğru olmayan devletimizin büyüklüğüne de yakışmayan değerlendirmeler yapılmaktadır.

  Nitekim bu ülkelere Silahlı Kuvvetlerimizi gönderirken Türkiye’nin benzer sorunları vardır ve bunların hiçbirisi bir zaafiyet olarak telakki edilmemişti. Belli ki bunlar objektif değerlendirmeler değil daha çok politik zaruretlerden, iç politika beklentilerinden kaynaklanan değerlendirmeler olarak görülmektedir. Hükümet olarak bizim değerlendirmemiz de budur. Yarından itibaren bu çalışmayı tamamlamış olacağız. Kısa sürede Meclis toplantıya çağırılacak.

  TEREDDÜDÜMÜZ YOK

  Dışişleri Bakanlığı ve bakanımız, Başbakanımız tarafından defalarca ifade edildi. Biz barışı korumak adına gidiyoruz. Hizbullah’ın silahsızlandırılması diye bir şey sözkonusu değil. Tereddüt edeceğimiz husus yok.

  GEREĞİ YAPILIYOR

  AKP MYK, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. Erdoğan, toplantıya girişinde bir gazetecinin Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda "Devletin zirvesinde bir görüş ayrılığı mı var" şeklindeki sorusunu, "Sözcümüz açıklama yaptı. Anayasa’nın verdiği görev gereği çalışıyoruz" sözleriyle cevaplandırdı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı