Gündem Haberleri

  ‘Hükümet’ kuruyor

  Hürriyet Haber
  19.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP'yi 18 nisan yenilgisinin psikolojisinden kurtarmaya çalışan Genel Başkan Altan Öymen, gölge kabine kurup, tüm bakanları izlemeye alacak. Bunun için Öymen'e Parti Meclisi'nde tam yetki verildi. Partide görev dağılımı da yapan Öymen, basınla ilişkileri bizzat kendisi üstlendi.

  18 Nisan'da alınan ağır seçim yenilgisinden sonra kendisini yeniden yapılandıran CHP'de dışa dönük mücadele başlıyor.

  CHP'de planlanan mücadelenin en önemli ayağını, Genel Başkan Altan Öymen'in koordine edeceği ‘Gölge kabine’ oluşturacak. Öymen, gölge kabinenin her bakanlık için 2-3 kişiden oluşan mini komisyonlar şeklinde yapılanmasını isterken, önceki gün yapılan Parti Meclisi toplantısında her bakanlık için bir PM üyesinin bakan gibi görevlendirilmesi önerildi.

  Ancak uygulama konusunda PM'de Öymen'e yetki verildi ve gölge kabineyi istediği gibi kurması Parti Meclisi'nde kabul edildi.

  Bu arada görev dağılımını da yapan Öymen, basınla ilişkileri bizzat kendisi üstlendi. CHP basın bürosunu kendisine bağlayan Öymen, kendisi de bir gazeteci olduğu için, gazeteci gözüyle basın ve halkla ilişkiler bürosunu yenilemeyi planlıyor.

  DAHA AKTİF

  Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı hazırlıkları kapsamında topladığı en önemli kongrelerden biri olan Erzurum Kongresi'nin 80'inci yıl kutlamalarında da CHP aktif rol alacak.

  CHP Genel Sekreteri Tarhan Erdem başkanlığında bir CHP heyeti 23 Temmuz'da Erzurum'a gidecek.

  Önceki gün yapılan PM toplantısında parti gelirlerini arttırma konusunda alınacak önlemler de görüşüldü. Partiye ait çok sayıda gayrimenkulun kira gelirlerinin, günün koşullarına göre yeniden düzenlenmesi ve üye aidatlarının da düzenli şekilde alınması konusu incelemeye alındı.

  10 Prof.CHP'de

  CHP, yeni üyeleriyle gövde gösterisine hazırlanıyor. CHP Genel Başkanı Altan Öymen, bugün düzenlenecek törenle 10 profesörü partiye üye yapıyor. CHP'ye üye olacak profesörler şunlar: Ankara Üniversitesi'nden Prof. Ünsal Yavuz, Prof. Coşkun Özgünel, Prof. Necdet Adabağ, Prof. Ahmet Emin Yalman, Prof. Işın Yalçınkaya ve Doçent Bilge Yavuz, Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Ahmet Tırpan, Prof. Levent Zoroğlu ve Doçent Mustafa Şahin. ODTÜ'den Prof. Özer Ozankaya ve öğretim görevlisi Turgay Alemdaroğlu, Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Duygu Bozoğlu Sezer. Bunların dışında Prof. Ziya Gökalp Mülayım ile Arkeologlar Derneği Genel Sekreteri Nurettin Çelem ve Erol Tuncer.  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı