Gündem Haberleri

  Hükümet istifa etsin

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TSK'nın açıklamasını ‘‘Çok vahim, çok ağır’’ diye niteleyen CHP Lideri Deniz Baykal, hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Baykal, Demirel'in de liderler zirvesi yapmasını isteyerek, ''Kendisine görev düşüyor'' diye konuştu.

  CHP Lideri Deniz Baykal, TSK'nın önceki gün yaptığı sert açıklamadan sonra hükümetin istifasını istedi. Baykal, ‘‘İşler bu noktaya geldikten sonra hükümet devam edip etmemeyi değerlendirmelidir. Hiçbir şey yok gibi hükümetin devam kararı almasını hayretle karşılarım’’ diyerek, hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi. Baykal, Cumhurbaşkanı'na da çağrı yaparak, krizden çıkmak için, Susurluk olayında olduğu gibi Genel Başkanlar zirvesi toplamasını önerdi. Baykal, ‘‘Cumhurbaşkanı hemen gereğini yapmalı. Kendisine böyle bir görev düşüyor. Bunun krizden çıkış olacağına inanıyorum’’ dedi. Baykal, krizi aşmak için hükümetin durumu değerlendirmesi ve Cumhurbaşkanı'nın zirve toplantısı yapmasının dışında, partilerin de Meclis'de atacağı adımlar olacağını söyledi.

  Baykal, dün kurmaylarında CHP Genel Merkezi'nde durum değerlendirmesi yaptı. Genel Sekreter Adnan Keskin'in askerlerin açıklamasından önce planlanmış olan dünkü basın toplantısı, Baykal'in isteğiyle iptal edildi. Baykal'ın kurmaylarıyla yaptığı toplantıda, CHP'nin bundan sonraki hareket tarzı ile krizden nasıl çıkılacağı konusunda strateji oluşturduğu öğrenildi.

  Baykal, TSK'nın yaptığı açıklamayı ‘‘Çok vahim, çok ağır’’ diye niteledi. Baykal, önceki gece katıldığı Kanal 6 Televizyonu'nda Hulki Cevizoğlu'nun sunduğu ‘Ceviz kabuğu’ programında görüşlerini açıkladı. Baykal, TSK açıklaması ile birlikte Türkiye'nin çok ağır bir tablo ile karşı karşıya kaldığını belirterek, ‘‘Vahim bir manzara var. Ne söylediğimi bilerek konuşuyorum. Ortaya çıkan tablo bugünkü siyasal rejim için olağanüstü ağır ve vahimdir. Bir çıkış yolunu bulup ortaya koymamız lazım’’ dedi.

  Baykal, Başbakan Mesut Yılmaz'ın ‘‘İrtica ile mücadeleyi iktidar mücadelesine alet edenler var’’ diyerek, bazı askerleri çok ağır şekilde suçladığını söyledi. Baykal, ‘‘TSK'ya irtica diye iktidar mücadelesi yapıyorsunuz, demek akıl almaz birşey’’ dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı'nın bu suçlama karşısında haklı olarak büyük üzüntüye kapıldığını ve rencide olduğunu belirten Baykal, ‘‘Kavgadır bu. Devletin kurumları arasında koordinasyonu sağlamak ile görevli bir Başbakan böyle bir kavgayı nasıl başlatabilir. Vazo kırılmıştır. Bu bir sakarlıktır’’ diye konuştu.

  Baykal, türban konusunda da ilk kez net bir şekilde görüşlerini açıkladı. Başbakan Mesut Yılmaz'ın türbanın serbest olduğu konusundaki görüşünün doğru olmadığını belirten Baykal, ‘‘Üniversitelerde türban takmak serbest değildir. Yasaya aykırıdır’’ dedi. Baykal, Yılmaz'ın, başta İstanbul Üniversitesi rektörü olmak üzere, üniversite rektörlerine türbanı serbest bırakmaları konusunda baskı yapmasını, büyük yanlış diye niteledi. Baykal, ‘‘Başbakan, yasaları uygulayan rektörlere karşı hareket etmemelidir’’ dedi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı