GeriGündem Hükümet Hizbullah'la işbirliğinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet Hizbullah'la işbirliğinde

Hükümet Hizbullah'la işbirliğinde
refid:15129627-spot ilişkili resim dosyası

Lübnan basını Beyrut hükümetinin Hizbullah’la işbirliği yaparak bugün Gazze’ye doğru yola çıkması planlanan yardım konvoyunu durdurmaya çalıştığını duyurdu. Bu arada haberlerde Nasrallah’ın da İstanbul ziyaretini iptal ettiğinin altı çizildi.

Lübnan gazeteleri ve televizyonları, Perşembe günkü haberlerinde Beyrut’un Hizbullah militanlarıyla işbirliği yaparak Gazze Şeridi’ne gitmekte olan yardım gemilerini engellemeye çalıştığını duyurdu.

 

Arapça yayın yapan El Liva gazetesi,  Lübnan Başbakanı Said Hariri’yle aynı zamanda ülkenin muhalefet partilerinden biri olan Hizbullah, gemilerin yerel limanlardan çıkıp Gazze’ye doğru yol almasını önlemek için birlikte çalıştıklarını yazdı.

 

Gazete, Lübnanlı liderlerin İsrail’in Gazze üzerindeki deniz ablukasını kırmak için gösterilecek yeni bir çabanın bölgede tansiyonu artırabileceğinden endişe ettiğini bildirdi.

 

Hariri’nin Batı eğilimli koalisyonunun aynı zamanda Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün bir parçası olarak Lübnan’a asker gönderen Avrupalı ülkeleri kızdırmaktan da kaçındığı ifade edildi.

 

İRAN DA LÜBNAN'IN YOLUNDA

El Liva haberde İran’ın da Lübnan’ın izinden giderek Gazze’ye giden gemileri iptal edeceğini söyleyen kaynaklardan alıntı yaptı.

 

Gazete Hizbullah’ın ruhani lideri Hasan Nasrallah’ın da Başbakan Tayyip Erdoğan’dan gelen talep üzerine Türkiye ziyaretini iptal ettiğini bildirdi. Gazeteye göre Erdoğan 2006’da İsrail’le bir ay süren bir savaş yapan Hizbullah’ın lideriyle üst düzey bir görüşmenin İsrail’in en büyük müttefiki ABD’yle ilişkiler konusunda fazla ileri gitmek anlamına geleceğini düşündü.

 

NASRALLAH'IN ZİYARETİ

Dün de İsrail istihbarat sitesi Debka, Hizbullah lideri Nasrallah'ın Türkiye ziyaretini İsrail korkusu nedeniyle iptal ettiğini iddia etmişti. Debka, Nasrallah'ın Ankara'ya gitmek için Türkiye'den askeri uçak istediğini ancak bu talebinin reddedildiğini belirtmişti.

Debka’nın iddiasına göre Nasrallah, Türkiye, İran, Suriye ve bizzat Hizbullah’ın istihbarat servislerinin güvenlik garantisi vermelerine rağmen, Ankara ziyaretinden vazgeçmişti.

İddiaya göre Nasrallah, İsrail istihbaratının vurmaya cesaret edemeyeceğini düşünerek önce Ankara’dan askeri uçak talep etmiş ancak talebi geri çevrilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle