Gündem Haberleri

  Hükümet gibi adam

  Hürriyet Haber
  04.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Kiraz ilçesinde tüm partiler, bir polis memuruna karşı birleşti ve görev yerinin değiştirilmesi için İçişleri Bakanlığı'na şikayet etti. İş takipçiliği, izinsiz kazı yapmak ve halkı birbirine düşürmekle suçlanan polis Şemsettin Yıldırım hakkında soruşturma açılırken, Kınık'a tayin edildi. Ancak Yıldırım, rapor alarak Ankara'ya gitti ve atamasının Kuşadası'na yapılmasını sağladı.

  İzmir'in 50 bin nüfuslu ilçesi Kiraz'da tüm partiler, iş takibi bürosu açmak, memur tayini yaptırma ve izinsiz kazı yapmakla suçladıkları ‘etkili’ polis memuru Şemsettin Yıldırım'a karşı birleşti. Siyasilerin ortak dilekçesiyle, İçişleri Bakanlığı'na şikâyet edilen ve Kınık İlçesi'ne tayini çıkan Yıldırım, Ankara'ya giderek atamasının Kuşadası'na yapılmasını sağladı.

  Kiraz Belediye Başkanı ANAP'lı Faruk Niğde, ‘‘Canımıza tak etti. Adam polis değil sanki hükümet temsilcisi’’ diyerek, Emniyet Amirliği'nde görevli polis Yıldırım'a karşı mücadele başlattı. Başkan Niğde ile ANAP İlçe Başkanı Tevfik Özer, DTP İlçe Başkanı Adnan Ayhan, CHP İlçe Başkanı İsmet Korkmaz, DYP İlçe Başkanı Tahir Dumanlıoğlu, MHP İlçe Başkanı Yaşar Sarı, DSP İlçe Sekreteri Mehmet Özçınar ve kapatılan RP'nin İlçe Başkanı Kenan Özler ile belediye meclisi üyeleri ortak bir dilekçeyi imzalayarak, polis Şemsettin Yıldırım'ı İçişleri Bakanlığı'na şikâyet etti. Dilekçede, Yıldırım'ın büro açıp iş takibi yaptığı, tayinlerle uğraştığı, iftira ve yalanlarla halk arasında huzursuzluk çıkardığı, memurları rahatsız ettiği, Kiraz köylerinde izinsiz kazı yapıp define aradığı, ilçede barış ortamını bozduğu iddia edildi.

  Şemsettin Yıldırım'la ilgili şikâyetler bir dosyayı doldurdu. Şikâyeti değerlendiren bakanlık, Yıldırım hakkında soruşturma başlatıp, önlem olarak İzmir'in Kınık ilçesine tayinini çıkardı. Kiraz'dan alındığını duyan Yıldırım, rapor aldı ve Ankara'ya gitti. ‘İş bitirici polis’, daha kendisine tebliğ edilmeyen Kınık'a tayinini durdurdu, ardından da Kuşadası'na atamasını yaptırdı.

  Aydın'ın Kuşadası ilçesine tayinini yaptıran Yıldırım'ın raporunun önümüzdeki hafta sonu biteceği belirtildi. Kiraz Emniyet Amirliği yetkilileri, ‘‘Polis Şemsettin'in ağabeyi hasta olduğu için raporunu izine çevirip gitti. Döner dönmez tebligatı yapıp ilişiğini keseceğiz’’ dediler.

  BÜRO DSP MİLLETVEKİLİNİN

  Polis Şemsettin Yıldırım'ın iş takibi yaptığı iddia büro ile buradaki 572 30 39 numaralı telefonun, DSP İzmir Milletvekili Zerrin Yeniceli'ye ait olduğu iddia edildi. Yeniceli'nin kirasını ödediği büroyu halkla ilişkiler ofisi olarak kullandığı ve partililerin, DSP ilçe binası kapalı olduğu zamanlarda bu büroda toplandığı belirtildi. Yeniceli'nin ilçeye geldiğinde şoförlüğünü yaptığı belirtilen polis Yıldırım'ın sağlıktan milli eğitime tüm devlet kurumlarında tayinlerle uğraştığı, işe gelmeyen bürokratların başka yerlere atanması, yerlerine konuyla ilgisiz kişilerin getirilmesiyle, öğretmen, hemşire tayinleriyle ilgilendiği öne sürüldü.

  Madem uğraşıyorlar ben de aday alacağım

  Polis memuru Şemsettin Yıldırım, Ankara'daki girişimleri sonucu tayinini Kuşadası'na yaptığını doğrulayarak, ‘‘Ne var bunda, herkes tayinini durduruyor. Kuşadası da vatan toprağı değil mi? Orada da polislik yapacağım. Karımın çalıştığı Kiraz ilçesi, tayin olduğum Kınık'a uzak, bu nedenle Kuşadası'nı istedim’’ dedi. Bütün partilerin kendisine karşı birleşmesinin hatırlatılması üzerine Yıldırım, ‘‘Ben ne büyük adammışım. Madem öyle, ilk seçimde aday olacağım’’ dedi. Yıldırım, Milletvekili Zerrin Yeniceli için, ‘‘Karımın arkadaşı’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı