Gündem Haberleri

  Hükümet gensorusu bu hafta görüşülecek

  Hürriyet Haber
  20.01.2002 - 11:19 | Son Güncelleme:

  TBMM'nin bu haftaki gündemindeki ağırlıklı yeri, bazı yasalardaki suç ve cezaları yeniden düzenleyen tasarı ile gensoru önergesi oluşturacak.

  SP'lilerin, Başbakan Bülent Ecevit ve Bakanlar Kurulu üyeleri hakkında "enerji, doğalgaz ve LPG konusunda uyguladıkları yanlış politikalarla krizi ağırlaştırdıkları" gerekçesiyle verdikleri gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeler, 22Ocak Salı günü yapılacak. Gensoru önergesinde, AK Parti milletvekillerince işsizlik ve yoksulluk sorunu konusundaverilen Meclis Araştırması önergesi üzerindeki görüşmelere de Salı günü devam edilecek.

  KOMİSYONLAR

  Anayasa değişikliği doğrultusunda Türk Ceza Kanunu (TCK) ile bazı yasalarda değişiklik öngören yasa tasarısı 23 Ocak Çarşamba günü Adalet Komisyonu'nda ele alınacak.

  "Uyum Yasa Tasarısı" olarak tanımlanan bu düzenleme TCK, TerörleMücadele Yasası, DGM Yasası ve Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda hakları genişletici yönde değişiklikler öngörüyor.

  Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Çarşamba günüyardımcı doçentlerin görev süresinin uzatılmasına ilişkin yasa tasarısı ele alınacak.

  Bu arada, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın hakkındaki iddialar konusunda kurulan Meclis Soruşturması Komisyonu'nda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Ali Helvacı ile Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit'in dinlenmesi bekleniyor.

  UYUM TASARISINA ÖNCELİK

  Koalisyon ortağı partilerin bazı yasa tasarılarının Genel Kurul'daöncelikli görüşülmesi istemiyle TBMM Danışma Kurulu'nun toplanması bekleniyor.

  Danışma Kurulu'nda, Adalet Komisyonu'ndan Çarşamba günü geçmesi beklenen uyum yasa tasarısının 24 Ocak Perşembe günü Genel Kurul'da görüşülmesi ve çalışmaların bitinceye kadar sürmesi önerilecek.

  Ayrıca, Denizcilik Müsteşarlığı merkez teşkilatına ilişkin düzenlemenin de gündemin ön sırasına alınması istenecek. Tasarı, Denizcilik Müsteşarlığı'nın teşkilatı ve kadrolarına ilişkin düzenlemeler getiriyor.

  Siyasi partilerin bu hafta yapılacak grup toplantılarında son gelişmeler değerlendirilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı