Gündem Haberleri

  Hükümet fındıkçıların gönlünü alacak

  ANKA
  09.07.2007 - 13:46 | Son Güncelleme:

  Hükümet, fındık üreticinin gönlünü almak için harekete geçti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, fındığa verilecek fiyatın bugün Bakanlar Kurulu'nda belirleneceğini açıkladı.

  AKP fındığa iyi fiyat verme vaadiyle 2002 seçimlerinde Ordu'dan yüzde 41.50 oy alarak 5 milletvekili çıkardı. Ancak geçen yıl 3 YTL'ye kadar gerileyen fındık fiyatları ve buna tepki gösteren vatandaşlara yönelik güvenlik güçlerinin müdahalesi nedeniyle bölgede AKP'ye yönelik tepkiler arttı. Başbakan Tayyip Erdoğan, fındığa verilecek fiyatın bugün Bakanlar kurulu'nda belirleneceğini açıklarken, Hükümet Ordu'da kaybettiği oyları yeniden kazanmayı hedefliyor.

  Hükümet, fındığın kilosunu üç yıl önce 6 YTL'ye sonra 7.5 YTL'ye çıkardı. Fiskobirlik üreticiye aldığı fındığın parasını ödeyemeyince fiyatlar 3 YTL'ye kadar geriledi. Fındık fiyatlarında beklediğini bulamayan Karadenizli üretici Ordu'da 9 saat yol kesti. Bu olayın ardından da İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu'nun talimatı ile güvenlik güçlerinin sert müdahalesi geldi.

  Fındık fiyatları ve yaşanan bu gerginlikler Ordu'da 5 milletvekili çıkaran AKP Hükümeti'ne yönelik tepkileri artırdı. AKP, 2002 seçimlerinde fındığa iyi bir fiyat vereceği vaadiyle yüzde 41.50 oy toplamıştı. AKP'yi yüzde 15.75 ile CHP, yüzde 12.62'yle DYP, yüzde 9.90'la MHP; yüzde 6.93'le ANAP ve yüzde 6.37 ile de Genç Parti izlemişti. Bölgede faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri 22 Temmuz seçimleri öncesinde AKP oylarında önemli bir düşüş olduğunu, MHP oylarında sıçrama, CHP'de de artış olduğunu belirtirken, Hükümet bu tabloyu değiştirmek için atağa geçti.

  Bakanlar Kurulu bugün yaptığı toplantıda fındık fiyatlarını öncelikli gündem maddesi olarak ele alıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı