Gündem Haberleri

  Hükümet çatırdadı bu iş bitmez

  Umut ERDEM /ANKARA
  22.01.2015 - 02:39 | Son Güncelleme:

  AK Partili 4 eski bakan hakkında Yüce Divan’a gönderme kararı çıkmaması üzerine CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Bu iş burada bitmez. ‘Yüce Divan’a göndermedik, bu dosyalar kapandı’ demek, dünyayı iyi okumamaktır. Bu dosyalar hiçbir zaman kapanmaz” dedi. Muhalefet partilerinin karara tepkileri şöyle:

  Kemal Kılıçdaroğlu (CHP Genel Başkanı) ‘Parlamentoda hırsız var’ söylemini haklı çıkartan bir tablo. AKP içinde, çekimserleri ve geçersiz oyları da dahil edelim, bu işin içinde rüşvet ve yolsuzluk olduğuna inanan önemli bir grup var. 40’a yakın milletvekili 2 ayrı grup demektir. Bu iş burada bitmez. ‘Yüce Divan’a göndermedik, bu dosyalar kapandı’ demek, dünyayı iyi okumamaktır. Bu dosyalar hiçbir zaman kapanmaz. Bugün kapandığı söylenen bu rüşvet ve yolsuzluk dosyası her zaman anlatılacak. Ve bir gün hukuksal olarak da bu dosyaların kapağı yeniden açılacak.
  Devlet Bahçeli (MHP Genel Başkanı) Hükümet çatırdamış, güvenoyunu kaybetmiştir, 276’nın altına düşmüştür. Hükümet fiilen düşmüştür, gayriresmidir. Güvenoyunun üzerinde kalan sadece toplu konuttan sorumlu bakandır. 4 bakan Yüce Divan’dan kurtarıldı ama 62. hükümet ademi itimat (güven yokluğu) aldı. Saray, Meclis’i yaralamıştır.
  Selahattin Demirtaş (HDP Eş Genel Başkanı) AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmediği, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor. Parlamento tarihi bir fırsatı kaçırdı. Eğer Yüce Divan yolu açılsaydı, Türkiye’de bir yolsuzluk, rüşvet iddiası mevzusu sağlıklı bir rotaya oturacaktı. Bunun önünü tıkadılar. Vebali AKP milletvekillerinin üzerinedir. Türkiye, dünyaya yolsuzlukların üzerini örten bir görüntü çizmiştir.
  Akif Hamzaçebi (CHP Grup Başkanvekili) Sayın Erdoğan Bayraktar hariç, diğer 3 bakanla ilgili oylamada AKP grubu 276 oyla bakanlarının arkasında durmamıştır. Bu, yolsuzluğun olduğunun kabulüdür. Sayın Egemen Bağış ile ilgili oylamaya 517 milletvekili katılmıştır. Yüce Divan’a sevk edilmeme yönünde kullanılan oy sayısı 255’tir. Anayasa’nın 96. maddesine göre, Yüce Divan’a sevk edilmemesi yönünde bir karar alınabilmiş olması için 517 milletvekilinin en az 259’unun Yüce Divan’a sevk edilmeme yönünde, yani ret oyu kullanmış olması gerekirdi. Yani Anayasa’da öngörülen salt çoğunluktan 4 adet eksik oy vardır. Dolayısıyla Bağış ile ilgili Yüce Divan’a sevk edilmeme yönünde bir karar alınmış değildir. Usulsüz bir oylama yapılmıştır.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı