Gündem Haberleri

  Hukukçulardan Belçika'ya kınama

  A.A
  12.08.2009 - 16:19 | Son Güncelleme:

  Hukukçular Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kılıçkaya, Belçika Jamioulx Hapishanesi'nde, Mikail Tekin isimli Türk vatandaşının, gardiyanların işkencesi nedeniyle hayatını kaybetmesine ilişkin, Belçika Krallığı, hükümeti ve büyükelçiliğine kınama mektubu gönderdiğini bildirdi.

  Kılıçkaya, yaptığı yazılı açıklamada, mektubunda, Tekin'in, Jamioulx Hapishanesi'nde gardiyanlar tarafından uygulanan işkence yüzünden hayatını kaybettiği yolunda ciddi deliller bulunduğunun yer aldığını ifade etti.

  Mektubunda, “Devletinizin hapishanesinde bulunan her insanın hayatı yine devletinize emanettir. Devletiniz görevlilerince işlenen işkence ve öldürme fiili, devletinizce işlenmiş gibidir” görüşüne yer verdiğini bildiren Kılıçkaya, hapishane yönetimi tarafından işkence ve öldürme suçunun ve suçluların gizlenmeye çalışılmasının, şahsın yemek yerken boğulduğunun iddia edilmesinin, suçun ve suçluların cezasız kalması ve olayın örtbas edileceği yolundaki endişelerini artırdığını belirtti.

  Kılıçkaya, mektubunda şu ifadelere yer verdiğini bildirdi:
  “İlgili hapishane koşullarının temel insan haklarına aykırı olması, böyle bir olayın meydana gelmesinin etkenlerinden biridir. Bu yönüyle devletinizin sorumluluğu söz konusudur. Halkımızı derinden üzen bu cinayeti, bu cinayette sorumluluğu bulunan kişi ve devletinizi kınıyorum.”

  Olayda sorumluluğu bulunan ve olayı gizlemeye çalışanların yargılanarak hak ettikleri cezaya çarptırılmasını beklediklerini belirten Kılıçkaya, mektupta ayrıca benzer bir olayın dünyanın hiçbir yerinde yaşanmamasını diledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı