Gündem Haberleri

  Hukuk içinde yönetemeyen terk etsin

  Hürriyet Haber
  20.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Merkezi’nde “Siyaset ve Liderlik Okulu”nda, “2010’a Girerken Türkiye ve Dünya” başlıklı bir saat süren bir konferans veren 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ülkenin huzursuz günlerden geçtiğini belirterek “Ulus devletin kökündeki ulusu parçalamayalım” dedi.

  DOKUZUNCU Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “Hukukun içindeki Türkiye’yi, eğer hukuk içinde yönetemiyorsa, onun yapacağı iş; en çabuk şekilde yerini terketmeli ve başkasına bırakmalıdır” dedi.
  Demirel, dün MHP Genel Merkezi’nde açılan “Siyaset ve Liderlik Okulu”nda, “2010’a Girerken Türkiye ve Dünya” başlıklı bir saat süren bir konferans verdi. Demirel’i, Genel Merkez önünde Genel Başkan Devlet Bahçeli ve parti yetkilileri karşıladı. Demirel, Genel Merkez önünde Bahçeli ile birlikte anı fotoğrafı çektirdi.

  Türkeş’i andı, alkış yağdı

  MHP MYK Üyesi Prof. Dr. Zühal Cafoğlu, Demirel’in özgeçmişini okurken, “Altı defa hükümetten gitti, yedi defa Hükümet kurdu” cümlesi üzerine, hıncahınç dolu salondan tebessümle alkış koptu. Demirel, sözlerine başlarken “Değerli dostum, siyaset arkadaşım” diyerek Alparslan Türkeş’i anınca, çok güçlü bir alkış daha aldı. Demirel, “Tokat şehitleri” ve “maden kurbanlarını” da andı. Bazı yorumlar yapılacağını bilerek MHP’ye geldiğini belirten Demirel, “Bu gayet halisane, gayet dürüstçe bir ders münasebetidir. Kimse öküzün altında buzağı aramasın” diye uyardı. Okulda ders deyince sürenin 40 dakika olduğunu anımsatan Demirel, “İzin verirseniz ben 1 saat konuşacağım” dedi, konuşmasını tamı tamına bir saatte tamamladı. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Demirel, özetle şöyle konuştu:

  Ne kanun eksikse yaparsınız

  * Cumhuriyet’in kurulduğu dönemde yeni bir millete, yeni bir çağdaş ulus devlete ihtiyaç vardı. Bu başarıldı. ‘Türkiye’de yaşayan halka Türk Milleti denir’ denildi. Yani, vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Bu devletin temelinde din, ırk kaygıları yoktu. Sadece vatandaş ve millet vardı. Bu devletin bayrağı, milleti, vatanı, dili bir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Cumhuriyet’ten memnunlar.

  * Türkiye bugün huzursuz, sıkıntılı. Hiç de bu huzursuzluğu haketmedi. Kurumları birbirine girmiş, halkı hergün taciz ediliyor. Bugünkü huzursuzluğun sebebi Cumhuriyet ve demokrasi değil. Ne noksan Türkiye’de, kanun noksansa yaparsınız. Eksik, noksan ne varsa bu insanları birbirine düşürmeden tamamlayalım. Gelin bu memleketin, milletin insanlarını rahat bırakalım, sorunlarının çözümüne yardımcı olalım.

  * Ulus devletin kökündeki ulusu parçalamayalım. Kutuplaşmaktan kaçınalım. Daha iyi sağlık, daha iyi eğitim, daha iyi sosyal güvenlik, herşeyin daha iyisi için mücadele edelim. Bugün bu sorunlarla ilgilenen yok. Kendimize güvenelim, birlik-beraberlik içinde olalım. Hatırası sönmez bir meşale olan Atatürk’e sahip çıktıkça, onun yolundan ayrılmadıkça, her türlü sorunu aşarız.

  Bozkurt Baba

  MHP Siyaset ve Liderlik Okulu’nun düzenlediği söyleşiye katılmak üzere MHP Genel Merkezi’ne gelen Süleyman Demirel’i genel başkan Devlet Bahçeli kapıda karşıladı. Bahçeli ile birlikte salona giren Demirel’i partililer ve konuklar büyük bir coşkuya karşıladı. Gördüğü ilgiden çok memnun olduğu gözlenen Demirel de konuşmasını yapmak üzere çıktığı sahnede büyük bir coşku ve heyecanla partilileri selamladı. Demirel”in, miting meydanlarındaki yıllarını çağrıştıran görüntüsü, arkasındaki “üç hilal” ile birlikte ilginç bir görüntü oluşturdu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı