Gündem Haberleri

  Hukuk güvenliği tehlikeye düşüyor

  Hürriyet Haber
  11.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa’nın ilk üç maddesi dışında ele alınıp değiştirilebileceğini belirten Birden, Danıştay’ın üye ve daire sayısının artırılmasını “İçtihat birliği bozulacak, yargıya güven sarsılacak” diye eleştirdi. 1 Haziran’da yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Birden, dünkü 143’üncü kuruluş yıldönümü konuşmasında, Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı ve demokrasi şehitleriyle, yargı şehiti Mustafa Yücel Özbilgin’i de anarak veda etti. Birden, özetle şunları söyledi:

  Vefa duygusuyla olmaz

  Yargı denetimi herhangi bir kişi, kurum ve mercinin talimat, telkin ve önerilerine kapalı, fikren ve vicdanen özgür, hiç kimseye, kuruma ya da merciye minnet veya vefa duygusuyla bağlı olmayan yargıçlarca yapılmalıdır. Aksi halde o yargıcın verdiği kararın tarafsızlığından asla emin olunamaz.

  Adalet mülkün temelidir. Temeli yeterince sağlam olmayan binanın sağlam olmasını beklemek boşunadır. Yargıçlar arasında özlük, maaş ve sağlık hizmetlerinden yararlanma bakımlarından çok büyük farklılık yaratılması, adaletin kendi içerisinde olmadığının tipik örneğidir.

  İlk üç madde uyarısı

  Değiştirilmesi yeniden gündemde bulunan Anayasamızın, Cumhuriyetimizin kurucularının ona izafe ettikleri ruh, felsefe ve ilkeleri yansıtan ve değişmez olan ilk üç maddesi dışındaki hükümlerin anılan prensipler doğrultusunda, toplumumuzun bütün kesimlerinin katkı ve katılımlarıyla özgürlükçü bir anlayışla ele alınması ve düzenlenmesi gerekmektedir.

  Telekulak eleştirisi

  Türkiye Cumhuriyeti, insan hak ve özgürlüklerini anayasasında güvence altına almakla yetinmemiş, Anayasa’nın 90’ıncı maddesiyle, uluslararası sözleşmelerin hükümlerini iç hukuka geçirerek, bu hak ve özgürlüklere ne denli önem verdiğini göstermiştir. Durum böyle iken, ailevi ve özel hayatın, haberleşmenin gizliliği ilkelerinin açık ihlali niteliğinde olan ve yaygınlaşan telefon ve ortam dinlemelerini ve bunlara karşı yeterli herhangi bir önlem alınmamasını anlayabilmiş değiliz.

  Haksız tutuklama eleştirisi

  Masumiyet karinesi kural, tutuklama istisna iken gerekçesiz tutuklama kararlarını da devletimizin anayasal ve yasal düzenlemelerinde insan hak ve özgürlüklerine vermiş olduğu önemle bağdaştıramamaktayız.

  Hedefe göre idari yargı

  Birden çok heyetle çalışılması sonucu 14 olan daire sayısı en az 28’e çıkacak. Danıştay’ın, aynı ya da benzer konularda aykırı kararlar vermesi, vatandaşların kanun önünde eşitliğinin sağlanması bakımından olmazsa olmaz olan hukuk ve içtihat birliğinin bozulması ve yargıya olan güvenin sarsılması kaçınılmaz olacaktır. Belli bir görüşe ve ulaşılmak istenen hedefe göre idari yargı oluşturma çabası olduğu izlenimi veren girişimlerden vazgeçilmesi, ülkenin ve adil yargılanmaya ihtiyacı olan herkesin yararınadır.

  Veda mesajı

  DANIŞTAY’ın kuruluşunun 143. yıl dönümü nedeniyle Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve beraberindeki heyet, Anıtkabir’i ziyaret etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı