Gündem Haberleri

  Hukuk devleti açık saldırı altında

  ANKARA
  26.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Meslekten ihraç edilmesi istenen Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun yönetimden ayrılması, YARSAV’ın, hukuka aykırı dinlenmelere karşı mücadelesini etkilemedi.

  Başkanlığına Emine Ülker Tarhan’ın seçildiği yeni YARSAV Yönetim Kurulu adına yapılan ilk açıklamada, sert bir üslup kullanıldı ve kurum olarak bu konudaki sorumlulukların aynı kararlılıkla yerine getirileceğine dikkat çekildi. Açıklamada, özetle şöyle denildi:

  ‘TİB karakutu, açılmalı’

  “Birçok yargıç ve savcı, hukuk devleti ilkesinin geçerli olmadığı totaliter rejimlerde rastlanabileceği biçimde, dinlenmiş ve teknik araçlarla izlenmişlerdir. Bu durum, hukuk devleti ilkesine açık saldırı niteliğindedir. Yürütmenin, yargı erkini bağlı hale getirme çabasıdır. Soruşturmaların tamamlanması ve Türkiye’nin karakutusu TİB’in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tüm engelleme girişimlerine karşın açılması, sadece YARSAV’ın değil hukukun, bireylerin temel hak ve özgürlükleri ile yargı bağımsızlığının zaferi olacaktır. YARSAV bu alandaki hukuka aykırılıkları kamuoyunun bilgisine sunma konusunda dün olduğu gibi bugün de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte kararlıdır.

  Suç ihbarında bulundular

  Başbakanın, ‘Biz de dinlendik’ biçimindeki, sanki yasa dışı dinlemeler demokrasilerde olağan kabul edilmeliymiş gibi yorumlanabilecek nitelikteki ve hukuka güven duygusunu zedeleyici açıklamaları, hukuk devletine ağır zarar tehlikesi içerip, sorumlu makamdakilerin yakınma değil, çözüm üretme ve ilgililer hakkında gereğini yapma yükümlülükleri bulunduğu gözden uzak tutulmamalıdır. Ülkenin Başbakanının dinlendiği konusundan haberdar olduğunu açıklayan kamu görevlilerinin de suç sayılan bir eylemi adli mercilere bildirme yükümlülüğünün ihlali niteliğindeki eylemlerinin 5237 sayılı TCY’nın 279. maddesinde suç olarak tanımlandığını bilmeleri gerektiği de unutulmamalıdır. YARSAV olarak bu nitelikte açıklama yapan kamu görevlileri hakkında suç ihbarında bulunuyoruz.

  ‘Terör örgütü karargâhı mı’

  Dinleme ve izleme kararı verilen bu kurumlar yasa dışı silahlı terör örgütü karargâhı mıdırlar ki, böylesine ağır bir tedbire başvurularak dinlenmelerine karar verilmiştir? Kuvvetli suç şüphesi altında bulunan kişilerin son derece önemli soruşturmaların yürütülmesinde görev yapmaları nasıl açıklanabilir?
  Hukuka güven duygusu azaltılarak korku toplumu yaratmanın ve demokrasinin çoksesliliğinin yok edilmesinin, en kaba, en kestirme ve en vahşi metodudur. Türk yargıç ve savcılarının sivil sesi YARSAV, hukukun üstünlüğüne olan saygısı ve inancı ile yargıya yöneltilen saldırılara karşı hukuk içindeki mücadelesini sürdürmekte kararlıdır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı