Gündem Haberleri

  Hukuk 5 yıla çıkıyor

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK, tıp ve hukuk eğitiminde köklü değişikliklere gidiyor. Doktorluk için yeterlilik sınavı zorunluluğu getiriliyor. Hukuk eğitimi de 5 yıla çıkarılıyor.

  YÖK'ün, yükseköğretim kurumlarını yeniden yapılandırma çalışmalarında, eğitim ve ilahiyat fakültelerinden sonra sıra tıp ve hukuk fakültelerine geldi. Doktorluk için ‘yeterlilik sınavı’ zorunluluğu getirilirken, hukuk eğimi ise 5 yıla çıkarılıyor.

  Tıp ve hukuk öğrencilerinin merakla beklediği yeterlilik sınavının, 9 Mart Salı günü yapılacak Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısında görüşüleceği bildirildi. Tıp ve hukuk eğitiminin yeniden yapılandırılmasını da öngören projeler, ÜAK onayının ardından, YÖK Genel Kurulu'nun gündemine gelecek.

  Üniversite rektör ve temsilcilerinden oluşan ÜAK, ODTÜ'de toplanacak. Kurul, Tıp-Sağlık Bilimleri Konseyi'nce hazırlanan, ‘Tıpta Reform Paketi’ni ele alacak. Tıp fakültelerinin kontenjanlarının azaltılması, yeni tıp fakültesi açılmaması, master-doktora programlarının yenilenmesi önerilerini de içeren 22 maddelik reform paketi kabul edilirse, tıp eğitimi sil baştan değişecek.

  DOKTORLUK İÇİN SINAV

  Aralarında tıp kökenli rektörlerin de bulunduğu 38 tıpçı bilim adamının imzasını taşıyan pakete göre, doktorluk için ‘yeterlilik sınavı’ yapılacak. Sınav, tıp eğitiminin 5 veya 6. sınıfında, ulusal boyutta merkezi olacak. Sınava, yapıldığı dönemde tıp fakültelerinin 5 veya 6. sınıfında okuyan tüm öğrenciler girecek. İstenilen barajı aşamayan öğrenciler, öğrenimlerini tamamlayarak ‘tıp fakültesi diploması’ alsalar bile ‘doktor’ ünvanını kullanamayacak, bu mesleği yapamayacaklar.

  HUKUKTA KALİTE

  ÜAK toplantısında, Hukuk Fakülteleri Yeniden Yapılanma Komisyonu'nca hazırlanan raporun da görüşülebileceği bildirildi.

  ÜAK'nın ve YÖK Genel Kurulu, hukuk eğitiminde kalitenin artırılması ve bir standartın yakalanabilmesi amaçlı rapora onay verirse, hukukta eğitim 4 yıldan 5 yıla çıkacak. İlk 2 yıl temel bilgilerin verileceği öğrencilerden, girecekleri ‘merkezi yeterlilik sınavı’nda başarılı olamayanlar, ‘ön lisans diploması’ alarak ayrılacak. Bu öğrenciler, adalet meslek yüksekokulları mezunlarıyla aynı statüde olacak. Barajı aşan adaylar ise 3 yıl uzmanlığa dönük dersler okuyarak diploma alacak.

  Yoğun gündem

  Rektörlerin, Mart gündemi yoğun geçecek. 8 Mart pazartesi günü Hacettepe Üniversitesi'nde toplanacak Rektörler Komitesi'ne katılacak rektörler, 9 Mart'ta da Üniversitelerarası Kurul için biraraya gelecek. Rektörlerin, iki toplantıda ele alacağı tıp ve hukuk fakültelerinde reform konusunun, 15 Mart'taki YÖK Genel Kurulu toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor. YÖK Genel Kurul toplantısında, halen vekaleten yürütülen Afyon Kocatepe ve Çanakkale 18 Mart üniversitelerinin rektörlükleri için rektör adayları belirlenecek. YÖK Genel Kurulu, her iki üniversite tarafından seçilecek 6 rektör adayını 3'e indirerek, atama yapması için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e sunacak.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı