Gündem Haberleri

  Hükmen tutukluya tahliye olmaz

  Nurettin KURT/ANKARA
  13.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, hükmen tutuklu Hizbullah davası sanıklarını Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) tutuklulukta geçirilecek süreleri sınırlayan 102. maddesi uyarınca tahliye ederken, Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi “hükmen tutukluya tahliye olmaz” dedi ve 3 sanığın tahliye talebini reddetti.

  Tahliyelerin eleştirildiği kararda, hüküm giymiş kişilerin, haklarında verilen karar usulen kesinleşmediği için serbest bırakılmasının adalet duygusunu zedeleyeceği vurgulandı. Tahliyelerin suçluların cezalandırılmadığı ve suçu işleyenin yanına kâr kaldığı düşüncesi doğuracağı, insanları kendi hakkını kendi alma yoluna iteceğine dikkat çekildi.

  Tahliyeleri istendi

  Sanıklar Lütfü Gümüşler, Ömer Fatih Kocabeyoğlu ve Gökhan Büyükkayıkçı hakkında “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, yağma, başkasına ait kredi kartı ile haksız yarar sağlama, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlarından açılan dava 11 Kasım 2010’da karara bağlandı. Gümüşler 15 yıl, Kocabeyoğlu ve Büyükkayıkçı 14 yıl hapse mahkum edildi. Tahliye talebini görüşen Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi kararında şöyle denildi:

  Haklarını kendileri arar

  “5 ve 10 yıllık süreler içinde kararın kesinleştirilememesi nedeniyle sanıkların tahliye edilmesi halinde, suç işlemeyi alışkanlık haline getirmiş ve serbest bırakıldığı takdirde tekrar suç işleyeceği neredeyse tartışılmaz olan kişileri tekrar toplum içine salıvermek, kamu düzeninin ve toplum güvenliğinin bozulmasına sebebiyet vermek olur ki, böyle bir uygulama hukuk devleti anlayışı ile de açıklanamaz. Salt haklarında verilen kararın usulün kesinleşmemesi nedeniyle kriminalistik kişilerin topluma salıverilmesi toplumda suç işleyenlerin cezalandırılmadığı, suçun işleyenin yanına kâr kaldığı düşüncesini doğurur ki, bu durum insanları ihkak-ı hak ‘kendi hakkını kendi alma’ yoluna iter, dolayısıyla kamu düzeninin bozulmasına sebebiyet verir.

  Hükmen tahliye olmaz

  Yargıtay aşamasında CMK’nın 108’inci maddesi uyarınca 30 günlük sürelerle tutukluluk incelemesinin yapılmaması nazara alınarak, ilk derece mahkemesinin verdiği kararın hüküm olduğu, bu nedenle CMK 102’deki tutukluluk süresinin ilk derece mahkemesinin verdiği ilk karara kadar geçecek süreyi kapsadığı ve sanıkların tutukluluk durumunun yetkili mahkeme tarafından uzun süreli ceza ile cezalandırılmaları nedeniyle kaçma ihtimalleri nazara alınarak usulüne uygun hapsedilmek olduğu anlaşıldığından, tahliye taleplerinin reddine karar verilmiştir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı