Gündem Haberleri

  Hughes: Birbirimize ihtiyacımız var

  Ankara
  28.09.2005 - 12:59 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Karen Hughes, Türkiye ile ABD'nin birbirine ihtiyacı olduğunu söyledi.

  Hughes ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan, Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmelerinden sonra basına açıklama yaptılar ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

    

  Görüşmenin “sıcak ve yapıcı” geçtiğini ifade eden Hughes, ilk yurtdışı ziyaretinde Türkiye'ye gelmekten memnuniyet duyduğunu belirtti ve “iki ülke arasındaki yakın ortaklığı güçlendirmeye geldiğini” kaydetti. Hughes, “Birbirimize ihtiyacımız var. Türkiye ile ABD'nin, halkları için en iyisini yapabilmeleri adına birbirine ihtiyaçları var” dedi.

    

  Hughes, Türkiye'nin ABD için birçok açıdan ilham kaynağı olduğunu belirterek, Türkiye'nin ekonomisini yeniden canlandırarak “olağanüstü bir iş yaptığını” söyledi. Hughes, Katrina kasırgası sonrasında Türk halkının ve hükümetinin gösterdiği desteğe de teşekkür etti.

    

  Türkiye ile ABD'nin birçok konuda ortak çıkar ve değerleri paylaştığını ve bunların “aile değerleri gibi” olduğunu ifade eden Hughes, “Demokrasi, insan haklarına saygı ve kadın hakları gibi ortak değerlerimiz var” diye konuştu.

    

  Hughes, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiklerini de belirterek, terörizmle mücadelede güçlü bir kararlılık içinde olduklarını kaydetti ve “Biz El Kaide'yi kınadığımız gibi PKK'yı da kınıyoruz” dedi.

   

  PKK

   

  Türkiye'nin PKK terörü nedeniyle çektiği acıları son derece iyi anladıklarını söyleyen Hughes, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'in Ankara temasları sırasında söylediklerine atıfta bulundu ve “Hadley'in de söylediği gibi, bunun için daha fazlasını yapmaya kararlıyız” dedi.

    

  ABD'nin Türkiye'nin endişelerini dinlediğini, hükümetin fikirlerine ve Türk halkına saygı duyduklarını ifade eden Hughes, terör örgütü konusunda atılacak somut adımlara ilişkin soru üzerine, ABD'nin Türk halkına bu konuda sözü olduğunu, çalışmaların sürdüğünü kaydetti ve “Bu çerçevede ABD hükümeti, tüm kaynaklarını seferber edecektir” dedi.

    

  Hughes, “ABD'nin zedelenen imajı” hakkındaki soru üzerine, ”Bugün burada ileri bakmanın önemi hakkında konuştuk” diye konuştu.

    

  Hughes, demokratik ve birleşik Irak'ın hem Türkiye hem de ABD'nin yararına olduğunu belirtti ve Türk yetkililerle görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti.

    

  ABD'nin Suriye ve İran politikalarına ilişkin soru üzerine Hughes, İran konusunda uluslararası toplumla işbirliği içinde hareket ettiklerini, İran'daki nükleer gelişmelerden endişe duyduklarını belirtirken, Suriye konusunda da uluslararası toplum, ABD ve Suriye'nin komşularının ortak görüşünün, Suriye'nin sınırlarını kapalı tutması olduğunu kaydetti.  

    

  TUYGAN

    

  Büyükelçi Tuygan da görüşmenin yararlı geçtiğini belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü geçmişini ve ortak tutumları teyit etme fırsatını bulduklarını” kaydetti.

    

  Görüşmede üzerinde durdukları konuların başında iki ülke arasındaki stratejik diyaloğun geliştirilmesi konusunun geldiğini ifade eden Tuygan, son dönemde ABD'den üst düzey yetkilileri ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını kaydetti. Tuygan, “Ziyaretlerin süreceğini ve iki ülke ilişkilerinin gelişeceğini güvenle görüyoruz” dedi.

    

  Tuygan, bir ankette “Türkiye'nin ABD'ye verdiği desteğin yüzde 23 seviyesine gerilediği” sonucunun çıkmasıyla ilgili soru üzerine, farklı sonuçlar veren başka anketler de gördüğünü belirtti ve ”Türkiye ABD ilişkilerini destekleyenler bu rakamın üzerindedir” dedi.

    

  İki ülkenin 50 yıldır müttefik olarak “olağanüstü işbirliği sergilediklerini” söyleyen Büyükelçi Tuygan, “Geçmişte olanlar bunu değiştiremez, ancak daha derin bir diyaloğa ihtiyaç var. Bu diyaloğun sonuçlarını halkımıza anlatmalıyız ki onlar da bu diyaloğun her zamanki gibi sağlam olduğuna inansınlar” diye konuştu.

    

  Hughes, Tuygan ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.

    

  Kaynaklar, görüşmelerde iki ülke arasındaki diyaloğun derinleştirilmesi konusuna vurgu yapıldığını, Hughes'un Türkiye'nin uzun vadede politika ve beklentilerini daha iyi anlamak için Ankara'da bulunduğunu kaydettiler.

    

  Hughes'un ise terör örgütü konusunda Türkiye'nin beklentilerinin bilindiğini, siyasi irade eksikliği olmadığını, zamanlama üzerinde çalışmak gerektiğini söylediği öğrenildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı