Gündem Haberleri

  ‘Hücre kurs’ alarmı

  Hürriyet Haber
  08.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tarikatların ‘‘yaz okulu’’ adı altında, irticai faaliyetlerde bulunmasını önlemek için valilikler uyarıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, yaz kurslarının faaliyet alanı dışına çıkmasına izin verilmemesini istedi.

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı, ilköğretim çağı çocuklarına gözünü diken tarikatların açacağı ‘gizli Kuran kursları’ için alarm verdi.

  İlköğretim öğrencilerinin de Kuran kursuna devamını öngören Diyanet İşleri Başkanlığı yönetmeliğinin yürütmesi Danıştay tarafından durdurulunca, ortaya çıkan boşluğu istismar etmek için harekete geçen tarikatların, ‘yaz kursu’ veya ‘yaz okulu’ adı altında ‘gizli din eğitimi’ yaptırmalarının önüne geçilecek.

  YAZ KURSLARINA SIKI DENETİM

  Milli Eğitim Bakanlığı, okulların tatile girmesi ve MGK'nın da irtica yuvalarına bir kez daha dikkat çekmesi üzerine, 1997'de yayımlanan genelgeyi anımsatmak üzere valiliklere ve YÖK'e bir yazı gönderdi.

  Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı'na da bilgi verilen yazıda, özel ve resmi öğretim kurumlarının yanı sıra üniversitelere bağlı kuruluşlar, şirket, vakıf, dernek, belediye gibi gerçek veya tüzel kişiler tarafından ‘yaz okulu’, ‘yaz kursu’, ‘yaz spor okulu’ ve benzeri isimler altında düzenlenen faaliyetlerin sıkı ve düzenli denetim altına alınması istenildi.

  Bakanlık, bu kurumların milli eğitimin temel amaç ve ilkelerine aykırı olamayacağını vurgulayarak, usulüne uygun açılmayan eğitim faaliyetlerine izin verilmemesi gerektiğini bildirdi. Aksi tutum içinde olanların yanı sıra her ne ad altında olursa olsun izin almadan bu tür etkinlik düzenleyen kişi veya kurumlar hakkında yasal işlem yapılması konusunda valilikleri uyardı.

  PARASIZ KURSLARA ENGEL

  Bakanlık, özellikle maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına el atan tarikatların ‘parasız kurs’ girişiminin önünü de kesti.

  Başvuruların incelenmesi ve denetimler sırasında, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kursun ücretli olup olmadığının ve ücretin uygunluğunun tespitinin önemli olduğuna dikkat çekti. Bu çerçevede, ücret alınmayan kurslardan, faaliyet giderlerinin hangi kaynaklardan ve nereden karşılanacağının sorulması istendi.

  Danıştay durdurmuştu

  DİYANET İşleri Başkanlığı, kesintisiz 8 yıllık ilköğretimin uygulamaya girmesinin ardından, Kuran Kursları Yönetmeliği'nde ‘İlköğretim öğrencilerinin yaz aylarında açılacak kurslara katılmalarına’ olanak sağlayan bir düzenleme yapmış ve bu düzenleme hakkında Danıştay yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ardından, 29 Mayıs 1998 tarihinde aynı yönde bir genelge yayımlayan Diyanet, 8 yıllık eğitime gölge düşüren bu genelge ile çocukların bütün yaz Kuran kurslarına gitmesini sağlamıştı. Ancak, Danıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, ‘Sınırlama olmaksızın her yaştaki çocuğa Kuran kurslarına devam edebilme olanağı sağlayan’ genelgesinin yürürlüğünü de durdurmuştu. Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu da 8'inci Daire'nin kararına katılarak, itirazı reddetmişti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı