GeriGündem HSYK'da atama krizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  160
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HSYK'da atama krizi

HSYK'da atama krizi
refid:15579730 ilişkili resim dosyası

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) atama krizi çözülemedi. Adalet Bakanlığı, Yaz Kararnamesi taslağının karara bağlanmayan yani ünvanlı hakim ve savcı atalamalaryla ilgili kısmının geri çekildiğini açıkladı. Bakanlık yaptığı açıklamada HSYK’daki önerilerin görüşülen davalara doğrudan müdahale sonucunu doğuracağını ifade etti.

HSYK’nın binasındaki toplantıya Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman katılmadı.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 6 Temmuzda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) sunulan 2010 yılı yaz kararnamesi görüşmelerinin büyük ölçüde tamamlandığı belirtilerek, bin 271 hakim ve Cumhuriyet savcısını kapsayan kararnamenin 16 Ağustos'ta açıklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, ana taslaktan kalan 67 hakim ve savcı ile unvanlılar taslağındaki 79 hakim ve savcının durumlarının görüşülmesi sürerken, HSYK üyelerince, 84 kişinin isimleri görüşülmeyi bekleyen kararnameye eklenmek üzere, 140 kişinin isimleri ise durumları değerlendirilerek gerekirse kararnameye eklenmek üzere teklif edildiği belirtildi.

3 ÖZEL YETKİLİ MAHKEMENİN YAPISI DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Bu teklifler içerisinde başta İstanbul, Erzurum ve Diyarbakır olmak üzere özel yetkili (CMK 250) mahkemeler ve savcılıkların yapısını tamamen değiştirmeye dönük önerilerin de bulunduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu önerilerin görülmekte olan davalar ile yürüyen soruşturmalara doğrudan müdahale etme sonucunu doğuracağı açıktır.

Ayrıca, söz konusu önerilerin değerlendirilmesi ve kararnameye dahil edilmeleri halinde bunların boşalttıkları yerlere de yeni atamaların yapılması gerekecek ve bu şekilde çok sayıda hakim ve savcıyı ilgilendiren yeni bir düzenleme yapılması ihtiyacı doğacaktır. Bu da ancak yeni bir taslak çalışmasıyla mümkün olabilecektir.

Kanun, Yönetmelik ve Prensip Kararları çerçevesinde tüm bu önerileri değerlendirmek, yargı bağımsızlığı ve tabii hakim ilkesini ihlal etmeyecek şekilde hazırlanacak yeni çalışmayı Kurulun önüne getirmek üzere kararname taslaklarının karara bağlanmayan bölümleri geri çekilmiştir.”

HSYK ÜYESİ MÜDAHALEDE BULUNAMAZ

Kararnamenin geri çekilmesini değerlendiren HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, ''Bakan ve müsteşar katılmadığı için kurul çalışamıyor'' dedi ve ekledi: Hiçbir HSYK üyesinin devam eden davalara müdahalesi söz konusu olamaz...

KRİZ NASIL BAŞLADI

HSYK'daki atama krizi Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in ismi üzerinde düğümlendi. Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili savcıları görev yerlerini değiştirip etkisizleştirmek istediği iddia edilen HSYK'nın bir taraftan da terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz gibi isimleri de daha etkin yerlere getirmeye çalıştıkları öne sürülüyordu.  

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle