GeriGündem HSYK’da kriz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  93
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HSYK’da kriz

HSYK’da kriz
refid:11337694 ilişkili resim dosyası

Unvanlı hâkim ve savcıların atanmasının görüşüldüğü dünkü HSYK toplantısında, geçen yıl Adalet Bakanlığı ile HSYK’nın seçilmiş üyeleri arasında kopan İstanbul’daki Ergenekon savcılarına atama krizi daha da derinleşti.

HSYK, Turan Çolakkadı ile Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü görevden almak istedi. 8 aydır boş bulunan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve atama isteğinde bulunan İlhan Cihaner konusunda da uzlaşma sağlanamadı.


HÂKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK) atama krizi gittikçe büyüyor. HSYK, Turan Çolakkadı ve Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ü görevden almak istedi. HSYK’da geçen yıl bakanlık kanadı ile HSYK’nın seçilmiş üyeleri arasında kopan İstanbul’daki Ergenekon savcılarına atama krizi bu yıl derinleşti. Yargı kulislerinde HSYK’nın seçilmiş üyelerinin Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili savcıların bağlı olduğu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, İlhan Cihaner’in soruşturulup ev ve makamının aranmasına ve tutuklanmasına müdahale etmediği için Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş ve PKK’lıların sorgulanması işlemi için Habur sınır kapısına özel yetkili savcıları gönderen ve Cemal Temizöz’e dava açan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak’a yer değişikliği istedikleri öne sürüldü. Sekiz aydır boş bulunan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve atama isteğinde bulunan Cihaner konusunda da iki kanat uzlaşma sağlayamadı.

Balyoz hâkimine tayin talebi

Kurul üyelerinin, Balyoz’da aralarında Çetin Doğan’ın da bulunduğu 33 tutuklamaya imza atan, 102 askere yakalama kararının altında imzası bulunan ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman’la Four Seasons’ta görüştüğü öne sürülen İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Ali Efendi Peksak’ın tayinini istediği iddia edildi.

Kriz yaratan isimler


Yargı kulislerine göre HSYK üyelerinin yer değişikliği istediği, bakanlığın karşı çıktığı isimlerden bazıları şunlar:

HSYK’da kriz


Turan Çolakkadı: Geçen yıl da görevden alınması istenen Çolakkadı konusunda bakanlık kanadı direnince, Çolakkadı’nın yanına ilk kez başvurulan bir formülle, ikinci başsavcı vekili olarak Olcay Seçkin atanmıştı. Seçkin bir süre sonra emeklilik dilekçesi verip ayrılmıştı.
Osman Şanal: Erzurum Cumhuriyet Savcısı. Cihaner soruşturmasını yürüttü ve makamındaki aramayı yaptı. Erzincan MİT Bölge Müdürlüğü Lojmanı’nda ve askeri mahallerde yaptığı aramalar nedeniyle hakkında suç duyuruları yapılmıştı.
Zekeriya Öz: Ergenekon’un simge savcısı. İnternet andıcı soruşturmasını yürütüyor.
Fikret Seçen: Ergenekon soruşturmasında, hâkim ve savcılarla ilgili kısmı yürüten özel yetkili savcı.
Mehmet Ali Pekgüzel: 2500 sayfalık ilk Ergenekon iddianamesinde, Zekeriya Öz ve Nihat Taşkın ile birlikte imzası bulunan Ergenekon savcısı. İdris Asan: İstanbul özel yetkili 9. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. En son Balyoz davasında da bazı tutuklama kararları ile ilgili olarak görev aldı.
Davut Bedir: İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. 102 asker hakkında yakalama kararı çıkaran İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde başkan Zafer Başkurt’un izinde olması nedeniyle heyet başkanı olarak görev yaptı.
Metin Özçelik: İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. 102 asker hakkındaki yakalama kararının kaldırılması kararına muhalif kaldı.
Mehmet Karababa: İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. Kafes, Amirallere Suikast davaları görülüyor.
Hasan Hüseyin Özese: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi. Ergenekon davasına bakan heyette yer alıyor.
Resul Çakır: İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. Dursun Çiçek’i serbest bırakan karara muhalefet şerhi yazan hâkim.
Rüstem Eryılmaz: İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. Dursun Çiçek’i ilk kez tutuklayan hâkim.
Mustafa Karatay: Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı. Yargıtay’ın kararına rağmen İstanbul’daki dava ile birleştirme kararı verdi, Cihaner’in tutuklamasını yapılan itirazı reddetti.
İsmail Şahin: Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi. İlhan Cihaner’in makamında ve evinde yapılan arama kararını ve sonrasında da tutuklama kararını veren nöbetçi hâkim. Kılıçdaroğlu, Şahin’i, hamiline (aranacak yerin açık bırakıldığı) şeklinde kararlar veren hâkim olarak açıklamıştı.
Tarık Gür: Erzurum Başsavcı Vekili. Cihaner’in tutuklanması sonrası HSYK’ca özel yetkisi kaldırılmıştı.
Taner Aksakal: Erzurum özel yetkili Başsavcı Vekili. Cihaner soruşturmasında, diğer savcıların görevden alınması üzerine görevlendirildi, Cihaner ve Saldıray Berk hakkında kısa bir sürede dava açtı.
Mehmet Yazıcı: Erzurum Cumhuriyet Savcısı. Cihaner’in makamındaki arama yaptı.
Rasim Karakullukçu: Erzurum Cumhuriyet Savcısı. Cihaner’in evindeki aramayı yaptı. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’in telefonla arayarak ismini, sicilini, ne yaptığını sormasını kayda aldırdı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle