Gündem Haberleri

  HSYK’da karantina

  Arda AKIN / ANKARA
  06.08.2009 - 02:33 | Son Güncelleme:

  HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Ali Suat Ertosun’a ABD’nin Kaliforniya eyaletinden gönderilen, içinde beyaz toz bulunan bir mektup paniğe neden oldu. İngilizce tehditlerin de yer aldığı mektuba dokunan Ertosun’un iki koruması, sekreteri ve beş polis bir gün karantinada tutuldu.

  Suikast ihbarlarının ardından önceki gün Ertosun’un makamına Kaliforniya’dan üzerinde herhangi bir isim bulunmayan beyaz bir zarf geldi. Ağırlığından şüphelendiği zarfın içinde toz olduğunu fark eden Ertosun’un sekreteri, korumalara haber verdi. Korumalar, Ankara İl Sivil Savunma Müdürlüğü’nü aradı. Ertosun’un bulunduğu kat şeritlerle çevrilirken, sivil savunma ekipleri özel giysileriyle mektubu bir poşet içinde korumaya aldı. Ertosun’un HSYK’daki makam odası, sekreteryası ve bulunduğu katın koridoru ilaçlandı. Mektuba dokunan Ertosun’un iki koruması, sekreteri ve beş polis, Ankara Numune Hastanesi Mikrobiyoloji Servisi’nde karantinaya alındı. Herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanmayan sekiz kişi dün sabah taburcu edildi.

  İngilizce tehdit mesajı

  Zarfın açılmasının ardından yapılan ilk incelemelerde, İngilizce olarak hazırlanan ve Ertosun’a yönelik  tehditlerin yer aldığı bir not bulundu. Notta, "Teröristlerin avukatısın" ifadesi dikkat çekti. Beyaz tozun, özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra gündeme gelen şarbon olmadığı belirlendi. Tozun ne olduğuna ilişkin inceleme sürüyor.

  Ertosun, konuyla ilgili şunları söyledi: "Çekindiğim bir olay değil, gayet doğal, olabilir. Başka arkadaşların da başına gelmişti. Doğru bildiğimiz tasarruflarımızdan kimse bizi geri çeviremez. Anayasa ve yasalar çerçevesinde görevimin gereğini her zaman yapacağım. Kimse beni doğru bildiğim yoldan çeviremez."

  Bu 2. vaka

  AKP’ye kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’ya da 6 Şubat 2008’de ABD’-den içinde beyaz toz bulunan mektup gönderilmişti. Yalçınkaya’nın adına gönderilen zarftan herhangi bir not çıkmazken,      incelemede beyaz tozun şarbon olmadığı tespit edilmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı