GeriGündem HSYK, 22 üyeli oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HSYK, 22 üyeli oluyor

HSYK, 22 üyeli oluyor
refid:14552304 ilişkili resim dosyası

HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını düzenleyen 159. maddesinde değişiklik yapan Anayasa değişikliği teklifinin 23. maddesi 336 oyla kabul edildi.

Genel Kurul’daki gizli oylamaya 409 milletvekili katıldı. 72 ret oyu kullanıldı. 1 oy da boş çıktı. Bu maddeyle HSYK’nın halen 7 olan üye sayısı 22’ye, 5 olan yedek üye sayısı ise 12’ye çıkarılıyor. HSYK’nın 3 daire halinde çalışması öngörülüyor. Maddeye göre, HSYK’nın Başkanı, Adalet Bakanı olmaya devam edecek. Adalet Bakanlığı Müsteşarının Kurulda yer alması uygulaması da sürecek.
En yüksek oyu aldı
24. madde bugüne kadarki en yüksek oy olan 340’la kabul edildi. 409 milletvekilinin katıldığı oylamada 69 ret oyu çıktı. 24.Madde ile Anayasa’nın, 166. maddesinde değişiklik yapılarak, “Ekonomik ve Sosyal Konsey” Anayasa kapsamına alınıyor.
Madde üzerinde milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Ergin, teklifi kamuoyuyla paylaştıktan sonra Meclis içinde ve dışındaki siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine gittiklerini ifade etti. Ergin şunları söyledi: “Görüşmeye devam edeceğiz. Ancak herhangi bir pazarlık söz konusu olmaz. Müzakere olur. Getirdiğimiz teklife karşı başka teklifle gelinebilir. Adalet Bakanının ‘Anayasa Mahkemesine gitmezseniz bu pakette değişiklik yaparız’ gibi sözü olmamıştır. . Anladığınız gibi konuşmuş olsam bile, dünyanın neresinde bir anamuhalefet partisi lideri, referanduma gidecek bir değişiklik için ‘mahkemeye gideceğim’ diye peşinen irade beyan etmiştir? Böyle bir anamuhalefet lideri var mıdır dünyada?.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle