GeriGündem Hristofyas'tan Türkiye'ye çok ağır suçlamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hristofyas'tan Türkiye'ye çok ağır suçlamalar

Hristofyas'tan Türkiye'ye çok ağır suçlamalar
refid:21558629 ilişkili resim dosyası

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada KKTC liderlerini yeniden müzakere masasına oturmaya davet ederken, Türkiye’yi de provokasyon yapmakla, savaş gemisi diplomasisiyle ve adanın etnik yapısını değiştirmeye çalışmakla suçladı.

Hristofyas, New York’ta yapılan Genel Kurul toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC lideri Derviş Eroğlu’nun müzakereleri yarıda bıraktığını belirterek, “Bizim kararlığımız değişmedi. Müzakere masasına dönün, iyi niyetle müzakerelere devam edin” dedi.

Hristofyas, “Türkiye Kıbrıs’ı 1974’teki işgalinin üzerinden 38 yıl geçmesine rağmen adanın kuzeyindeki işgalini sürdürüyor, burada güçlü bir askeri kuvvet bulunduruyor ve Türkiye’den yerleşimci getirmeyi sürdürerek ülkemin nüfusunun değiştirme planları uyguluyor. Türkiye insan haklarını ve on binlerce yerinden edilmiş kişinin temel özgürlüklerini ihlal etmeye devam ediyor” diye konuştu.

Türkiye’nin olumlu katkısının adadaki iki toplumun birlik yolunda ilerlemesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Hristofyas, “Bunun yerine Türkiye bir ‘savaş gemisi diplomasisi’ uyguluyor ve sık sık ada çevresinde askeri gücünü gösteriyor. Türkiye’nin endişe verici davranışları özellikle geçen yıl Eylül ayında münhasır ekonomik bölgemizde başlattığımız arama çalışmalarının ardından arttı. Türkiye’ye bu saygıdeğer topluluğun önünde provokatif hareketlerine bir son verme çağrısı yapıyorum” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle