GeriGündem Hrant Dink'e 6 ay hapis cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  15
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hrant Dink'e 6 ay hapis cezası

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 'Türklüğe hakaret' iddiasıyla yargılandığı davada altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Dink'in cezası ertelendi.

Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma bugün sonuçlandı. Mahkeme, Hrant Dink'i “yazısının eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklaması niteliğinde olmadığı, aşağılayıcı, incitici nitelikte olduğu” gerekçesiyle 6 ay hapis cezasına çarptırdı.  Mahkeme, sabıkasız olması ve ileride bir daha suç işlemeyeceği konusunda oluşan kanaat nedeniyle Dink'in cezasını erteledi. Mahkeme Hakimi, diğer sanık Karin Karakaşlı'nın beraatına hükmetti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Şişli Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 13 Şubat 2004 tarihli Agos gazetesinde Fırat (Hrant) Dink tarafından kaleme alınan “Şap parigce” isimli köşede yer alan yazı nedeniyle, Dink ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Karin Karakaşlı'nın, “Türklüğü neşren tahkir ve tezyif etmek” gerekçesiyle 3'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyordu.

Önceki celse esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Muhittin Ayata ise yeni Basın Kanunu'na göre, Agos Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Karin Karakaşlı hakkındaki davanın eser sahibi belli olduğu için ortadan kaldırılmasını talep etmişti.  Mütalaasında aynı gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olan Fırat (Hrant) Dink'in kaleme aldığı yazıdan alıntılar yapan Ayata, Dink'in ”Türklüğü neşren tahkir ve tezyif etmek” gerekçesiyle cezalandırılmasını istemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle