Gündem Haberleri

  Hrant Dink ödülleri sahiplerini buldu

  Özgür ALTUNCU - Hakan Kaya İstanbul (DHA)
  16.09.2013 - 15:52 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Hrant Dink Ödüllerinin beşincisi, bu akşam Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Bu yılki ödüller Türkiye’den Cumartesi Anneleri ile Sırbistan’dan Natasa Kandic’e verildi.

  Hayko Cepkin tarafından açılışı yapılan törende Olgun Şimşek sunuculuk yaptı. Ödül komitesi adına, Ayşe Kadıoğlu kürsüye çıktı. Kadıoğlu seçimi nasıl yaptıklarını anlattı. Kadıoğlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da, ödül sahiplerinin, 15 Nisan tarihine kadar gösterilmiş olan adaylar arasından, uluslararası jüri tarafından iki turlu bir seçimle belirlendiğini belirtti. Kadıoğlu, Bu yılki ödül sahiplerinin ortak noktalarının hatırlamak, yüzleşmek ve barış için mücadele etme cesaretini göstermek olduğunu söyledi.

  EVLATLARIMIZ ÖLMESİN

  Türkiye’den 2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahibi Cumartesi Anneleri / İnsanları’na ödülünü, jüri üyeleri Rakel Dink ve Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu’nu temsil eden Alexander Cherkasov verdi. Ödülü Cumartesi Anneleri adına Hanım Tosun, İkbal Eren ve Emine Ocak aldı. Annelerin ortak dileği " Evlatlarımız ölmesin Onlar toprağa gitmesin " oldu.

  KANDİC: BARIŞIN TEK ŞARTI EMPATİ

  2013 Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nü paylaşan diğer isim Bosna - Sıp savaşında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Natasa Kandic oldu. Kandic’e ödülünü İsmail Beşikçi ve Ali Bayramoğlu verdi. Kandic, Kendisini diyalog, barış ve empati temelinde Türkler ve Ermeniler arasındaki ilişkileri geliştirmeye adamış; ayrımcılık, ırkçılık ve şiddetten arınmış bir dünya için çalışmış olan Hrant Dink adına verilen ödülü almaktan onur duyduğunu söyledi. Kandic, "Empati kurulmadan geçmişimizle ve diğer insanlarla barış da yok barışmak da yok. Barışın tek şartı empati kurmak "diye konuştu.

  COSTA GAVRAS JÜRİDE

  Ödülün bu yılki jürisinde Timothy Garton Ash, İsmail Beşikçi, Rakel Dink, Costa Gavras, Nilüfer Göle, Alexander Iskandaryan, Etyen Mahçupyan gibi isimler ile Uluslararası ‘Memorial’ Topluluğu üyeleri yer aldı.


  Etiketler: ödül , hrant dink , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı