Gündem Haberleri

  Hrank Dink soruşturmasında 9 kişi mahkemede

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  07.10.2015 - 22:18 | Son Güncelleme:

  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 9 kişiden 5’i ile bu soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 4 kişi yeni deliller doğrultusunda tutuklanma talebi ile nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

  Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de vurularak öldürülmesinin ardından başlatılan ve kamu görevlileri yönünden devam eden soruşturma kapsamında yeni deliller ve tespitlerin yapılması üzerine önceki gün Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Dairesi eski başkan yardımcısı Coşkun Çakar’ın da arasında bulunduğu 9 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı verilmişti. Dink’in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan aralarında İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek’in de bulunduğu 4 kişi ise cezaevinden ifadeye çağrıldı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı’nın kararı ile gözaltına alınan dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, polis memurları Mehmet Ayhan, Onur Karakaya, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube eski Müdür Yardımcısı Osman Gülbel, C-2 Büro eski Amiri Yılmaz Angın emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Dink soruşturması kapsamında geçtiğimiz aylarda tutuklanan
  İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek, polis memurları Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve olay tarihinde İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde amir olan Ercan Demir ise sabah saatlerinde tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi’nden adliyeye getirildi.

  ‘ÖRGÜT ADINA SUÇ’

  Gözaltı kararı verilen Ahmet İlhan Güler ise İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek savcıya teslim oldu. Güler savcılık sorgusundan sonra serbest kaldı. Haklarında gözaltı kararı bulunan 3 kişinin ise daha sonra savcılığa getirilmesi bekleniyor.
  Savcılık, gözaltına alınan Sarı, Ayhan, Karakaya, Gülbel ve Angın ‘Tasarlayarak öldürmeye yardım etme’, ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’, Akyürek, Zenit, Mumcu ve Demir’i ise ‘Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ gerekçesiyle suçlarından tutuklanma talebi İstanbul Nöbetçi 2’nci Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk etti.

  BEŞ KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

  SORUŞTURMA kapsamında dönemin Trabzon İl Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlileri Özkan Mumcu, Ercan Demir, Muhittin Zenit ‘kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ suçundan, Emniyet İstihbarat Dairesi eski Başkanı Ramazan Akyürek ‘ihmal’le birlikte ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer de ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘tasarlayarak öldürmeye yardım etme’ suçlarından tutuklanmıştı.

  Son Dakika Haberler

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı