Gündem Haberleri

  HP’nin yeni patronu Mark Hurd

  Hürriyet Haber
  30.03.2005 - 13:15 | Son Güncelleme:

  Bilgisayar devi Hewlett Packard, görevden alınması büyük yankı uyandıran Carly Fiorina’dan boşalan CEO koltuğunun sahibini belirledi. Son olarak NCR firmasının CEO’luğunu yapan Mark Hurd, dünya bilgisayar sektörüne yön veren isimlerden biri olarak göreve başlıyor.

  Carly Fiorina’nın ayrılmasının ardından şirketi yönetecek kişiyi bulmak için başlatılan arayış dün sona erdi ve HP yeni yönetim kurulu başkanını belirledi. Mart 2003’ten beri NCR’ın başkanı ve CEO’su olarak görev yapmakta olan 48 yaşındaki Mark Hurd, HP’nin yönetim ve yürütme kurullarının başkanlığına getirildi.

  Mark Hurd’ün NCR’daki kariyerinin 25 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Hurd, NCR’ın Teradata bölümünün de 3 yıl süresince başkanlığını ve COO’luğunu (Baş Operasyon Sorumlusu) yaptı. Onun başkanlığı döneminde Teradata kurumsal veri ambarlama konusunda dünya lideri bir firma oldu.

   

  NCR karnesi çok iyi

  HP Yönetim Kurulu Başkanı Patricia Dunn, Hurd’ün yönetim kurulunun oybirliğiyle seçildiğini, bu seçimde Hurd’ün karmaşık bir yapıdaki şirketi başarıyla yönetmesinin belirleyici unsur olduğunu söyledi. Hurd’ün güçlü yöneticilik ve liderlik vasıflarına sahip olduğunu belirten Dunn, NCR hisselerinin Hurd’ün yönetiminde ciddi oranda değer kazandığını da kaydetti.

  Mark Hurd ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “HP dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Ürün ve çözümleriyle kıskanılacak bir yere, yeniliklerle dolu bir tarihe sahip. Böyle bir şirketin yönetiminde yer almak ve bundan sonraki başarılarında pay sahibi olmak benim için büyük bir onur.”

  Hurd’ün yönetiminde NCR, 2004 yılında gelirlerini bir önceki yıla göre %7 artırarak 6 milyar dolara, net kârını ise 5 kat artırarak 290 milyon dolara çıkardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı