Gündem Haberleri

  Hosteslere AIDS testi zorunluluğu

  Hürriyet Haber
  21.07.2001 - 01:25 | Son Güncelleme:

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün uçuş güvenliği açısından uyulması zorunlu kuralları belirlerken pilot ve hosteslere, 2 yıl aralıklarla, başta AIDS olmak üzere cinsel yolla geçen hastalıkların saptanmasında kullanılan ‘‘Eliza’’ testi yapılması zorunluğu getirmek istemesi, büyük tartışma yarattı.

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, havacılık alanında Avrupa Birliği standartlarının yakalanması için önemli bir adım olarak gösterilen uçuş ekibinin uyması gereken koşulları saptamak üzere bir yönetmelik hazırlıyor. Türkiye'de bu anlamda ilk olma özelliğine de sahip olacak yönetmelikte, uçuş güvenliğinin kusursuz biçimde sağlanması için pilot ve hosteslerin de içinde yer aldığı tüm uçuş ekibinin, giyim kuşamından yolcularla ilişkilerine kadar uzanan hal ve davranışları bir dizi kurala bağlanıyor.

  İKİ YILDA BİR TEST

  Hazırlık çalışmaları hızla devam eden yönetmeliğe konulması öngörülen bir hüküm, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile sektör çalışanlarını karşı karşıya getirdi. Genel Müdürlük ile havacıların arasını açan hükme göre, pilot ve hostoslere, 2 yıl aralıklarla başta AIDS olmak üzere cinsel temasla geçen hastalıkların saptanmasında kullanılan ‘‘Eliza’’ testi yapılması zorunluğu getiriliyor. Türkiye'nin en büyük havayolu şirketi olan THY'nin Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı'nın söz konusu hükmün yer alacağı yönetmeliğin yürürlüğe girmesi durumunda büyük tepki toplayacağı yönündeki kaygısını dile getirdiği de belirtiliyor. Yönetmeliğin uygulamaya girmesi durumunda 2 yılda bir yapılacak testlerde, bulaşıcı hastalığı saptanan hava personeli, otomatik olarak elenecek.

  İNCİNECEK BİR ŞEY YOK

  Sivil Havacılık Genel Müdürü Topa Bilgettin Toker, söz konusu yönetmeliğin hazırlık aşamasında olduğunu doğruladı ve tartışmalı hükümle ilgili olarak ‘‘Bunun ayıplı bir yönü ya da insanları incitecek bir yanı yok’’ dedi. Bunun uluslararası sivil havacılık örgütlerince getirilen ve tüm dünyada kabul edilen bir uygulama olduğunu belirten Toker, ‘‘Bu uygulama, uçuş emniyeti açısından son derece önemli’’ diye konuştu. Toker, konuya bugüne kadar yalnızca THY'nin örtülü olarak tepki gösterdiğini, sektörde faaliyet gösteren özel hava yolu şirketlerinin tepki vermediğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı