Gündem Haberleri

  Hostes yakaladı

  Hürriyet Haber
  31.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  93 yolcu ve 8 mürettebatın bulunduğu KTHY uçağını, çakmakla Almanya'ya kaçırmak isteyen 20 yaşındaki hava korsanı, hostesler tarafından oyalanarak etkisiz hale getirildi.

  Kıbrıs Türk Havayolları'nın Ankara seferini yapan YK 043 sayılı uçağını elbombası şeklindeki çakmakla Almanya'ya kaçırmaya kalkışan 20 yaşındaki Mehmet Ertürk kimseyi inandıramadı. Hostesler, korsanı oyalayarak, Esenboğa Havaalanı'nda kıskıvrak yakalanmasını sağladı. KTHY'nin Yeşilada uçağı dün saat 12.00'de Ercan Havaalanı'ndan 93 yolcu ve 8 mürettebatı ile Ankara'ya havalandı. Uçağın kalkışından kısa bir süre sonra 1978 Urfa Halfeti doğumlu Mehmet Ertürk beline bağladığı el bombası şeklindeki çakmak ve ayakkabı bağı iplerini göstererek kokpite girmek istediğini, aksi takdirde uçağı havaya uçuracağını söyledi.

  Uçak neden alçalıyor?

  Korsanla sohbete başlayan hostes Arzu Yücelen, ‘‘Ne istiyorsanız bana söyleyin kokpite giremezsiniz’’ dedi. Bomba şeklindeki çakmağı gösteren acemi korsan Ertük, ‘‘Pilota söyleyin Almanya'ya gidiyoruz yoksa bombayı patlatırım’’ karşılık verdi. Yücelen, korsanı konuşarak oyalarken, diğer hostes pilotlara haber verdi. Kaptan Soner Çabuker, rotasını değiştirmeden Ankara'ya iniş için alçalırken, korsan neden inişe geçildiğini sordu. Yücelen, ‘‘Ankara'dan yakıt alıp devam edileceğini’’ söyleyince Ertürk yine sakin sakin beklemeye başladı. Esenboğa Havalimanı'na inen uçağın kapısı açılır açılmaz içeriye giren polisler korsanı etkisiz hale getirdi.

  DGM'de yargılanacak

  Kaptan Pilot Çabuker, bombanın gerçek olduğuna inanmadığını ancak yasal prosedürü yerine getirmek istediğini belirterek, şöyle konuştu: ‘‘Durumu ilk önce Ercan Havaalanı'ndaki kuleye bildirdim. Daha sonra Esenboğa Havalimanı'na haber verdim. Bombanın gerçek olmadığına her ne kadar inanmasam da gerekli işlemlerin yapılması gerekiyordu. Hava korsanı, yakıt ikmalinden sonra Almanya'ya gideceğimize inandı. Bunun üzerine uçağı Esenboğa’ya indirdim.’’ Ertürk terörle mücadele şubesinde sorgulandıktan sonra DGM'ye sevkedilecek.






  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı