Gündem Haberleri

  Horasan'da şarbon karantinası

  A.A
  27.07.2009 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Erzurum'un Horasan ilçesine bağlı Hacıhalil köyünde bir inekte şarbon vakası tespit edilmesi üzerine karantina uygulaması başlatıldı.

  İl Tarım Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Hacıhalil köyünden Hasan Aydın, ineğinin hastalanması üzerine Horasan Tarım Müdürlüğüne bilgi verdi.

  Daha sonra, Erzurum Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitü Müdürlüğünce, söz konusu inekten alınan kan örneğinden yapılan tetkiklerde şarbon vakası tespit edildi.

  Bunun üzerine, hastalıklı inek kesilerek itlaf edilirken, karantina altına alınan köyde hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.

  Öte yandan, Hasan Aydın'ın, daha önce de hastalanan başka bir ineğini keserek etini 3 kişiyle birlikte yediğinin öğrenilmesi üzerine, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı köyde sağlık taraması başlattı.

  Erzurum Sağlık Müdür Vekili Dr. Mahmut Avcı, yaptığı açıklamada, köyde yapılan sağlık taramasında şimdiye kadar insanlara bulaşan şarbon vakasına rastlanılmadığını belirtti.

  Sağlık ekiplerinin köyde incelemelerinin devam ettiğini kaydeden Dr. Avcı, “Doktorlarımızın köyde yaptıkları ilk incelemelerinin ardından hazırladığı rapora göre olumsuz bir durum yok. Ancak yeni bir değerlendirme daha yapacağız” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı