Gündem Haberleri

  Hopa'da “Taş değil gaz bombası silahtır” tepkisi

  A.A
  31.01.2012 - 16:28 | Son Güncelleme:

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011'deki Hopa mitingi öncesi ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili 4 sanığın daha yargılanmasına başlandı.

  Hopa Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tahliye edilen sanıklar Erhan Köse, İbrahim Aksu, Yunus Aksu ile Ender Yalçın katılmadı. Duruşmada sanıkların avukatları hazır bulundu.

  İddianamenin okunmasından sonra söz verilen sanıklardan İbrahim ve Yunus Aksu'nun avukatları, müvekkillerinin kaza sonucu yaralanan 2 yaşındaki yeğenlerini Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesine götürdüklerini, bu nedenle duruşmaya katılamadıklarını söyledi. Sanık avukatları, diğer sanıklardan Erhan Köse'nin Ankara'da, Ender Yalçın'ın İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliğinde öğrenci olduğu için duruşmaya gelemediklerini ifade ederek, Yalçın'ın ifadesinin talimatla İstanbul'da alınmasını istedi.

  Hakim, Yalçın'ın ifadesinin talimatla İstanbul'daki bir mahkemede alınmasını ve İbrahim Aksu, Yunus Aksu ile Erhan Köse'nin bir sonraki duruşmaya çağrılması için yazı yazılmasını kararlaştırarak duruşmayı erteledi.

  Öte yandan, duruşmadan önce Hopa Adliyesinin önünde toplanan halk evleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyesi bazı kişiler “Taş değil gaz bombası silahtır” yazılı pankart açarak slogan attı. Grubun, olaylarda ölen emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun fotoğrafını taşıdığı gözlendi.
  Grubun basın açıklamasında, Hopa olaylarıyla ilgili olarak 9 sanığa 2 dava açıldığını, bu davaların birinin iddianamesinde savcının taşı silah saydığı belirtilerek, Metin Lokumcu'nun ölümüne yol açtığını öne sürdükleri gaz bombalarını kullanan güvenlik kuvvetlerine dava açılmadığı iddia edildi. Güvenlik güçleri hakkında da dava açılmasını isteyen grup, olaylarla ilgili olarak Hopa'da açılan 2 davanın birleştirilmesi ve sanıklar hakkındaki suçlamaların düşürülmesi talebinde bulundu.

  İddianameden

  Hopa Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, 12 Haziran 2011'deki seçim sürecinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011'de Hopa'da miting yapacağı bilgisini alan Özgürlük ve Dayanışma Partisi Hopa İlçe Teşkilatı, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve halk evleri Artvin teşkilatına üye kişilerin hükümetin yaş çay politikalarını protesto etmek amacıyla halkı toplanmaya çağırması üzerine miting alanının karşısındaki Cumhuriyet Meydanı'nda yaklaşık 400 protestocunun toplandığı belirtiliyor.

  Protestoculardan bazılarının meydandaki bir inşaata pankart asmak istediği ifade edilen iddianamede, AK Partilileri tahrik edici özelliği bulunan pankarta müdahale etmek için inşaata yönelen polislere, protestocularca kalas, demir çubuk ve tuğlalarla saldırıldığı kaydediliyor.

  İddianamede, bu olaydan sonra polisin uyarısına rağmen dağılmayan ve basın açıklaması yaparak halay çeken grubun miting alanından ayrılan Başbakan Erdoğan'ın bulunduğu otobüsü AK Parti ilçe binasını ve olaya müdahale eden polisleri taşladığı ifade ediliyor. Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle önlenen olaylarda eylemcilerden Metin Lokumcu'nun götürüldüğü hastanede öldüğü, Başbakan Erdoğan'ın otobüsündeki Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığında görevli polis memuru Servet Erkan'ın ağır yaralandığı belirtiliyor.

  “Kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşüne dönüşen olaylarda kullanılan taşın faile verdiği avantaj nedeniyle silah olarak değerlendirilmesi ve bu nedenle sanıkların cezasında TCK'nın 265/4. maddesi uyarınca yarı oranında artırıma gidilmesi gerektiği” kaydedilen iddianamede, olaylara karışan Erhan Köse, İbrahim Aksu, Yunus Aksu ve Ender Yalçın'ın yasa dışı gösteriye katılıp güvenlik güçlerine taş atarak direndiği, TOMA aracı ve diğer araçlara zarar verdiği ve bazılarının yüzlerini bezle gizlemeye çalıştığı ifade ediliyor.

  4 sanığın “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etme”, “görevli memura mukavemet etme” ve “kamu malına zarar verme” suçlamalarıyla ayrı ayrı 2 yıldan 12 yıla kadar hapsi isteniyor.

  Hopa'daki olaylara ilişkin diğer soruşturma ve davalar

  Başbakan Erdoğan'ın Hopa'da 31 Mayıs 2011'de yaptığı mitingden önce ve sonra yaşanan olaylarla ilgili olarak tutuksuz sanıklar Cengiz Akyüz, Şinasi Gümüşkaya, Şaban Kotil, Şafak Ustabaş ile İdris Akbıyık'a “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etme”, “görevli memura mukavemet etme” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından 2 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle Hopa Asliye Ceza Mahkemesinde ayrı bir dava açılmıştı.

  Devam eden bu davanın yanı sıra aynı olaylarla ilgili olarak Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki bir başka davada “terör örgütü propagandası yapma”
  suçlamasıyla yargılanan Ali Aksu, Erhan Köse, Görgü Demirpençe, İbrahim Aksu, İdris Akbıyık, Önder Öner ve Şafak Ustabaş delil yetersizliğinden beraat etmişti.

  Hopa'daki olayların ardından Ankara'da protesto gösterilerine katılan 28 kişiye Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde çeşitli suçlardan açılan dava sürüyor.
  Olaylarda hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin olarak ise savcılıkça ayrı bir soruşturma yürütülüyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı