Gündem Haberleri

  Hopa olaylarında 5 sanık için tahliye kararı

  Muhammet KAÇAR DHA-Artvin
  24.10.2011 - 23:13 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Artvin’in Hopa İlçesi’ndeki mitingi öncesi ve sonrasında meydana gelen olaylar nedeniyle yargılanan 5 kişi tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

  Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nde, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, görevli memura mukavemet ve kamu malına zarar verme suçlamasıyla 2 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında dava açılan tutuklu Şafak Ustabaş, İdris Akbıyık, Şinasi Gümüşkaya, Cengiz Akyüz ve Şaban Kotil için 5 saat süren duruşmanın ardından tahliye kararı çıktı. Adliye binası önünde bekleyen tutuklu yakınları kararı sevinçle karşıladı. Bir süre horon oynayan sanık yakınları daha sonra tahliye işlemleri için Arhavi Cezaevi’ne götürülen ve bundan sonraki duruşmalarda tutuksuz yargılanacak olan 5 kişiyi taşıyan cezaevi aracını alkışlarla uğurladı.

  Adliye önünde açıklama yapan sanık avukatlarından Suna Coşkun, "5 arkadaşımız tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak burada yasalarla izah edilemeyecek bir durum söz konusudur. Aynı suçlamalarla 10 müvekkilimiz daha cezaevindedir. Görevsizlik kararı verilerek Hopa Savcılığı’na gönderilen dosyada tutuklu müvekkillerimizle ilgili belirsizlik sürmektedir. Aslında tüm tutuklu müvekkillerimizin şu anda burada olması lazım, ama ne yazık ki bu belirsizlik devam ediyor" dedi.

  Bu arada duruşmayı CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da takip etti. Duruşma boyunca polis, adliye binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Tahliye edilen 5 kişi 16 Ocak tarihinde görülecek 2’inci duruşmada yargılanmalarına devam edilecek.

  DURUŞMA ÖNCESİ OLAY

  5 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması öncesinde, tutuklu yakınları ile polis arasında arbede yaşandı. Polis gruba biber gazı ve copla müdahale etti.

  ’Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ’görevli memura mukavemet’ ve ’kamu malına zarar verme’ suçlamasıyla, Hopa Asliye Ceza Mahkemesi’nde haklarında 2 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu Şafak Ustabaş, İdris Akbıyık, Şinasi Gümüşkaya, Cengiz Akyüz ve Şaban Kotil’in yargılanmasına bugün başlandı. Duruşma öncesinde ilçe meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, ’Çayına suyuna sahip çıkan Hopa tutukluları serbest bırakılsın’ pankartı ile Hopa Adliyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Ancak polis yolu keserek grubun adliye binasına yaklaşmasına izin vermedi. Artvin Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, grubu yolun karşı tarafına geçmeleri için uyardı. Ancak adliye yakınında beklemek isteyen gurupla polis arasında bir süre tartışma yaşandı.

  HOPA'DA ARBEDE / FOTOGALERİ

  SANIKLARA ALKIŞLI KARŞILAMA

  Tutuklu yakınları, cezaevi aracı ile adliye binasına getirilen tutuklu sanıklar Şafak Ustabaş, İdris Akbıyık, Şinasi Gümüşkaya, Cengiz Akyüz ve Şaban Kotil’i alkışlarla karşıladı. Bu sırada Adliye binasına yaklaşmaları engellenen grupla polis arasında başlayan tartışma arbedeye dönüştü. Polis gruba jop ve biber gazı ile müdahale etti. Bazı kadın ve çocuklar biber gazından etkilenirken, bir kadın ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis daha sonra geri çekildi. Gruptan bazı temsilciler adliye binasına alınınca davanın görülmebine başlandı.

  HOPA OLAYLARI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs tarihindeki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu yaşamını yitirmiş, taş atılması sonucu AK Parti seçim otobüsünden düşen koruma polisi Servet Erkan yaralanmıştı. Çıkan olaylarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında yaklaşık 70 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 16 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu. Olaylar sırasında görev yapan Artvin Emniyet Müdürü Muhsin Armağan merkeze, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Nasif de Jandarma Genel Komutanlığı emrine alınmıştı. Emniyet Müdürlüğü’ne Hüsrev Salmaner, İl Jandarma Komutanlığı’na da Yarbay Alper Sır atanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı