GeriGündem Hollandalı Türklerin büyük yarışı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollandalı Türklerin büyük yarışı

Hollandalı Türklerin büyük yarışı
refid:21446001 ilişkili resim dosyası

Hollanda’da Temsilciler Meclisi’nin yeni yüzlerinin belirlenmesi için bugün 13 milyon seçmen sandık başına gidiyor. Çeşitli partilerden 7’si kadın toplam 14 Türk asıllı adayın da milletvekilliği için yarıştığı seçimde, 200 bin dolayında Türk kökenli seçmen de oy kullanma heyecanı yaşıyor.

150 üyeli meclis için yapılacak erken genel seçimlerde yerel saatle 07.30'da başlayan oy kullanma işlemi 21.00'e kadar sürecek. Mecliste 30 sandalyeye sahip PvdA (İşçi Partisi) tarafından hazırlanan listenin 26’ncı sırasında Keklik Yücel, 27’nci sırasında Tunahan Kuzu, 39’uncu sırasında Selçuk Öztürk, 42’nci sırasında Sultan Günal Sezer, 44’üncü sırasında Yasemin Çegerek, 45’inci sırasında Yasin Torunoğlu, 52’nci sırasında Nurten Karışlı ve 53’üncü sırasında da Emre Ünver yer alıyor.

21 milletvekiline sahip CDA’nın (Hıristiyan Demokratlar) hazırladığı milletvekilliği aday listesinin 24’üncü sırasında Turan Yazır, 37’nci sırasında da Ebubekir Öztüre bulunuyor. Temsilciler Meclisi’nde şu an 10 milletvekili ile yer alan Demokratlar66 Partisi’nin (D66) 25 kişilik listesinde Fatma Koşer Kaya 13’üncü, 24’üncü sırasında da Gökhan Çoban yer alıyor.

Temsilciler Meclisi’nde 10 milletvekili bulunan Yeşil Sol Partisi’nin (GL), 12 Eylül erken genel seçimleri için hazırladığı milletvekilliği aday listesinin 15’inci sırasında Huri Şahin yer alıyor. 15 milletvekiline sahip olan Sosyalist Parti’nin (SP), aday listesinin 6’ıncı sırasında Sadet Karabulut bulunuyor.

Partilerin Temsilciler Meclisi’ndeki şu anki sandalye sayıları dikkate alındığında Keklik Yücel, ve Tunahan Kuzu (PvdA) ile Sadet Karabulut (SP), seçilecek sırada bulunuyor. Diğer adayların meclise girebilmeleri ise partilerinin sandalye sayılarını büyük ölçüde artırmalarına ya da adlarına 17 bin dolayında oy kullanılmasına bağlı.

OY KULLANIM İŞLEMİ

Seçmen kartlarının yerini alan seçmen pasosu ile belediye sınırları içinde istenilen sandıkta oy kullanmak mümkün. Ancak oyunu kullanacak kişi seçmen pasosu ile birlikte pasaport, sürücü belgesi ya da kimlik kartını Sandık Kurulu’na göstermek zorunda. Çeşitli nedenlerden dolayı seçim sandığına gidemeyenler oylarını vekalet yoluyla da kullanabilecekler. Bu yöntem için Seçmen Pasosu’nda vekalet verilecek kişiye ait bilgilerin doldurulması ve kimliğin bir fotokopisinin verilmesi gerekiyor. Bir kişi en fazla iki kişi adına vekaletle oy kullanabiliyor. Ancak bunu kendi oy kullanma işlemi ile birlikte yapması gerekiyor.

Seçmen pasosu ile sandıklara gidecek olan seçmenler, sandık kurulundan oy pusulasını aldıktan sonra tercih ettikleri adayın adının yanında bulunan boşluğu kırmızı kalemle işaretleyecekler, daha sonra da pusulayı sandığa atacaklar. Seçmenler tercihlerini aday yerine yalnızca partiye yapmak istiyorlarsa, listenin ilk sırasındaki adaya oy kullanacaklar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle