Gündem Haberleri

  Hollandalı kuryeler

  Hürriyet Haber
  04.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  40 milyar lira değerinde 15 kilo eroini Hollanda'ya götürmek isteyen ikisi kadın üç kurye, Atatatürk Havalimanı'nda suçüstü yakalandı.

  Türkiye'yi köprü olarak kullanarak Avrupa ve ABD'ye uyuşturucu götüren kaçakçılara bir darbe daha indirildi. İstanbul Narkotik Şube ekiplerinin Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirdikleri operasyonda çantalarının gizli bölmelerinde 15 kilo eroin götürmek isteyen Hollandalı ikisi kadın 3 kurye kıskıvrak yakalandı.

  İhbar değerlendirildi

  Kuryelerin 10 bin dolar karşılığında eroini Hollanda'ya götürmek üzere anlaştıkları belirlendi. Polis, yurtdışına eroin kaçırılacağı ihbarı üzerine harekete geçerek Atatürk Havalimanı'nda tertibat aldılar. Hollanda'ya gitmek için Atatürk Havalimanı'na gelen Popkoline Bilink ve Hendrika Bdzes isimli kadınların çantalarında yapılan aramalarda gizli bölmelerde 15 kilo eroin maddesi ele geçirildi.

  Zenci aranıyor

  Operasyonun devamında aracılık yaptığı belirlenen ve Hendrika Bdzes'in sevgilisi olan H. Van Deoselaar da yakalandı. Hollandalılar'ın eroini aldıkları belirlenen zencinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Hollanda'ya götürülmek üzere zulalanan eroinin piyasa değerinin 40 milyar lira civarında olduğu açıklandı.

  Kurye ağı kurmuş

  Popkoline Bilink'in uzun süreden beri kuryelik yaptığı ve bu şekilde Türkiye'ye 10 defa giriş-çıkış yaptığı, bu yolla 80 bin dolar para kazandığı ortaya çıktı. Bilink sorgusunda Türkiye'ye her geldiğinde uyuşturucu satıcısı zencilerle irtibat kurarak eroin temin ettiğini, kendisi ile birlikte yurtdışından getirdiği kuryelerle kurye ağı oluşturup eroin kaçırarak yüklü miktarda para kazandıklarını itiraf etti.

  Yerli K-9'ların başarısı

  İstanbul Narkotik Polisi tarafından havalimanında gerçekleştirilen operasyona iyi eğitilmiş Narkotik köpekleri Bronik, Conner, Delan ve Niko da katıldı. Uyuşturucu konusunda burnu çok hassas olan uzman köpekler eroini zulalanmış çantalarda hemen buldular.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı