Gündem Haberleri

  Hollanda'da meclise giren Türk vekil sayısı 3'e düştü

  AA
  14.09.2012 - 16:22 | Son Güncelleme:

  Hollanda'da önceki gün yapılan erken genel seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, meclise doğrudan giren Türk kökenli milletvekili sayısı 4'ten 3'e düştü.

  Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin (PvdA), artan oylar konusunda seçimden önce Yeşil Sol Partisi'yle (GL) yaptığı liste ittifakı bu partiye bir sandalye kaybettirdi.

  Daha önce 39 olarak açıklanan PvdA;nın sandalye sayısının yeni dağılımla 38'e, GL'nin ise 3'ten 4'e çıktığı belirtildi. Bu durum, PvdA'nın aday listesinin 39'uncu sırasında bulunan Selçuk Öztürk'ün şimdilik meclis dışında kalmasına yol açtı.

  Öztürk, pazartesi açıklanması beklenen resmi sonuçlardan sonra yeterli tercihli oyu alması ya da partisinin koalisyon ortağı olması durumunda yeniden meclise girebilecek.

  Ortaya çıkan durumla ilgili olarak AA muhabirine konuşan Öztürk, dün mecliste milletvekilliğine ilişkin resmi işlemlerini başlattığını belirterek, partisinin bir sandalye kaybının akşam saatlerinde kendisine haber verildiğini söyledi.

  Partisinin dün yapılan meclis grup toplantısına katıldığını ve bir konuşma da yaptığını kaydeden Öztürk, “Meclisteki resmi işlemlerimin hepsini yaptım dün. Resim çektirdim, giriş kartı başvurusu yapıldı. Ardından partimizin grup toplantısına katıldım. Akşam saatlerinde partiden aldığım bir telefonla sandalye sayımızın artan oylar konusunda yapılan liste ittifakından dolayı bir adet gerilediğini duydum. Hayırlısı neyse o olsun, ne diyelim kısmet değilmiş" dedi.

  Liste ittifakının çok teknik bir konu olduğunu da aktaran Öztürk, seçimden büyük bir başarıyla çıkan partisinin koalisyon ortağı olması ve yeni hükümetin belirlenmesinden sonra boşalacak milletvekilliğine kendisinin geçeceğini söyledi.

  Erken genel seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, daha önce PvdA'dan Keklik Yücel ve Tunahan Kuzu ile Sosyalist Parti'den (SP) Sadet Karabulut meclise doğrudan girme başarısı göstermişti.

  Seçimde yarışan diğer 10 Türk kökenli adayın durumu ise adlarına kullanılan tercihli oyların sayımından sonra belirlenecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı