Gündem Haberleri

  Hollanda'da iktidar partisinden Türk camiine ziyaret

  AMSTERDAM (A.A)
  08.02.2006 - 07:18 | Son Güncelleme:

  Hollanda'da üçlü koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hıristiyan Demokrat Parti'nin (CDA) Meclis Grup Başkanı Maxime Verhagen, Zaandam'da dün akşam Sultan Ahmet Camii'ni ziyaret etti.

  Cami yöneticileriyle görüşen Verhagen, Türk toplumunun karikatür kriziyle ilgili görüşlerini aldı.
  Partisinden Türk asıllı milletvekilleri Nihat Eski ve Çoşkun Çörüz ile birlikte camiyi ziyaret eden Verhagen'e, cami ve Müslümanların ibadetleriyle ilgili bilgi de verildi.

  Verhagen ile görüşen cami yöneticileri, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasının kabul edilemeyeceğini belirttiler.

  Ancak tepki olarak şiddeti asla onaylamadıklarını dile getiren yöneticiler, Türk toplumunun karşılaştığı kimi sorunları da Hıristiyan Demokrat Partili politikacıya aktardılar.

  Cami yöneticileri, Müslüman din görevlilerinin bu ülkede yetiştirilmesi yönünde hükümetin benimsediği ve uygulamaya koymaya çaba gösterdiği projenin, birçok açıdan eksiklik içerdiğine dikkati çektiler. Verhagen de karikatür krizine ilişkin görüşlerini açıklarken, bu gelişmeye basın ve düşünce özgürlüğü çerçevesinde baktıklarını söyledi ve basının çalışmasına karışamayacaklarını belirtti.

  Basının görevini yerine getirirken sahip olduğu özgürlükler çerçevesinde hareket ettiğini kaydeden Verhagen, basının, başka alanlardaki özgürlüklere müdahale ettiğini düşünenlerin, bundan rahatsız olanların, yargı yoluna gidebileceklerini ifade etti.

  Karikatürlere tepki göstermek amacıyla şiddete başvurulmasını kesinlikle kabul etmediklerini söyleyen Verhagen, sağ görüşlü milletvekili Geert Wilders'ın Danimarka'da yayımlanmış olan karikatürleri kendi web sayfasında yayınlamasına da müdahale etme hakları bulunmadığını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı