GeriGündem Hollanda ordusu raporunu Meclis'e göstermeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda ordusu raporunu Meclis'e göstermeyecek

Hollanda Parlamentosu'nun Afganistan'a asker gönderilmesiyle ilgili vereceği karara ışık tutması açısından, askeri istihbarat birimlerince Hollandalı birliğin görev yapmasını istediği bölgeye ilişkin hazırlanan raporun, parlamento üyelerine verilmeyeceği bildirildi.

Hollanda Savunma Bakanı Henk Kamp, parlamentoya gönderdiği yazıda, Afganistan'ın Uruzgan bölgesiyle ilgili askeri istihbarat birimlerince hazırlanan raporun gizli kalmasının uygun görüldüğünü, parlamenterlere verilmeyeceğini bildirdi.
Temsilciler Meclisi'nin geçen hafta yapılan genel kurul toplantısında, askeri rapor hakkında bilgi edinilmesi görüşü ağır basmış ve 2 şubatta konuyla ilgili genel kurul toplantısı öncesinde raporun üyelere ulaştırılması görüşü benimsenmişti.

Savunma Bakanı Henk Kamp, askeri raporun parlamento üyelerinden gizli tutulmasına, üyelerin raporu okumaları halinde Uruzgan bölgesinde Taliban militanlarına karşı yürütülen mücadelenin zarar görebileceğini gerekçe gösterdi.
Kamp, Sosyalist Parti dışında, diğer parti liderlerinin isterlerse raporu okuyabileceklerini belirtti. Kamp'a göre, Sosyalist Parti istihbarat ve güvenlik komisyonuna üye vermediği için ilke olarak liderinin de rapor hakkında bilgi edinmesi istenmiyor.

NATO, Hollanda'dan Afganistan'ın güneyinde yer alan Uruzgan bölgesinde Taliban ve El-Kaide militanlarına karşı yürütülen mücadele için 1200 ile 1400 arasında askerden oluşan bir birlik gönderilmesi talebinde bulunmuş, ancak koalisyon ortaklarından Demokratlar 66 Partisi'nin, bölgenin çok tehlikeli olduğunu öne sürerek karşı çıkması üzerine, hükümet karar almakta zorlanmıştı. Hükümet, geçen sonbahardan bu yana devam eden uzun görüşmelerin ardından, nihayet 13 ocakta bu kararı almış ve kararın parlamentoda görüşülmesiyse gelecek aya bırakılmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle