Gündem Haberleri

  Hoca'yı Yunanlı yaktı

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Erbakan'ın hapse girmesini önlemek amacıyla ihtiyat-i tedbir kararı için AİHM'ye yaptığı başvuru, Yunanlı yargıç Christos Rozakis tarafından reddedildi. Kardak krizi sırasında Dışişleri Bakan Yardımcısı olan Rozakis, kendi hükümetiyle ters düşüp, Türkiye'nin yanında yer almıştı.

  NECMETTİN Erbakan'ın hapse girmesini önlemek için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) iki kez yaptığı başvuruyu, Yunan yargıç Christos Rozakis reddetti. AİHM'nin ikinci daire başkanlığını yapan Rozakis, Erbakan'ın avukatı Laurent Hincker'in başvurusuna, 28 Temmuz ve 11 Ağustos tarihlerinde verdiği iki yanıtta, mahkeme iç tüzüğünün 39'uncu maddesinin öngördüğü ihtiyat-i tedbir talebinin reddedildiğini belirtti.

  Christos Rozakis, bir süre Yunanistan'da Dışişleri Bakan Yardımcılığı yapmış ancak, o dönemin Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos'un ve anamuhalefet partisi Yeni Demokrasi'nin tepkisini çekerek görevinden istifa ettirilmişti. Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Kardak krizi sonrasında Yunan politikasına ters düşen Rozakis, o dönemde Mesut Yılmaz'ın ‘diyalog’ çağrısına olumlu yanıt verilmesi gerektiğini de savunmuştu.

  Rozakis, Yeni Demokrasi Partisi'nin büyük tepkisini çekmiş ve hatta Rozakis'in Yahudi kökenli olması bile siyasi tartışmaların içinde yer almıştı. Başbakan Simitis'e yakınlığı ile bilinen Rozakis ‘rahatsızlığını’ öne sürerek görevinden istifa etmişti. Daha sonra ise yeniden yapılanmaya giden AİHM'ye Yunan yargıç olarak getirilmişti.

  ERBAKAN'IN DURUMU

  Necmettin Erbakan'ın AİHM'de iki ayrı başvurusu bulunuyor. Refah Partisi'nin kapatılması ve siyasi yasaklı olmasına ilişkin başvurular için AİHM tarafından raportör tayin edilmesi bekleniyor. Her iki başvuru da kayda geçti ve ‘kabul edilebilir’ bulunması halinde mahkeme tarafından incelemeye alınacak.

  Yüksek Sivil Şûra yargısız infaz

  FP Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri, ANAP Lideri ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın, irticacı ve bölücü memurların, ‘Yüksek Sivil Şûra’ gibi görev görecek olan Bakanlar Kurulu'nca ihraç edilmesi önerisi için, ‘‘Yargısız infaz’’ dedi. Güneri, şöyle konuştu:

  ‘‘Bakanlar Kurulu, şahıslar bazında inceleme yapma imkanına sahip değildir. O zaman da bu olay, Bakanlar Kurulu'nun, önlerine gelen müfettiş raporlarını siyasi süzgeçten geçirerek veya siyasi görüşler doğrultusunda onaylaması veya onaylamaması şeklinde tezahür edecektir.’’

  FP, ateş püskürdü: Avrupa, insan hakları konusunda samimi değil

  AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi'nin, yasaklı lider Necmettin Erbakan'a verilen hapis cezasının infazının ertelenmesi isteğini geri çevirmesine FP'den tepki geldi.

  SUİİSTİMAL VAR

  FP Genel Başkan Yardımcısı Bahri Zengin, Avrupa'nın, insan hakları konusunu emperyalist amaçlarla kullandığını savunarak, ‘‘İnsan hakları ve demokratikleşme konusunda samimi değiller, bunu suiistimal ediyorlar’’ dedi. Zengin, şu açıklamayı yaptı: ‘‘Ben, Avrupa'nın insan hakları ve özgürlükler konusunda samimi olmadığı kanaatindeyim. Bu kavramları bizim gibi ülkelerde nüfuz edip, çıkarlarını korumak gibi emperyal amaçlarla kullanıyorlar. Ben zaten Sayın Erbakan'ın yaptığı başvuru konusunda da umutlu değildim. Sonuçta olaylar benim görüşlerimi doğruladı. Batı, insan hakları ve demokratikleşme konularına ideolojik bakıyor. Bu kavramları istismar ediyor. Türkiye'de suç işlemiş bütün illegal kişiler Batı'da korunurken, gerçek mağdurlar ise korunmuyor.’’

  ACİL GÖRMÜYORLAR

  FP Genel Başkan Yardımcısı Teoman Rıza Güneri şu değerlendirmede bulundu:

  ‘‘AİHM tedbir kararlarını idam, iltica gibi acil kararlarla ilgili almakta. Bunun dışındaki konuları daha acil görmüyor. Sayın Erbakan'ın yargı süreci olduğu için AİHM böyle bir karar almış olabilir. Öncelikle iç hukuk yollarının tamamlanmış olması gerekiyor.’’

  ÇİFTE STANDART

  Erbakan'ın avukatlarından Yaşar Gürkan da, 30 bin kişinin katili Abdullah Öcalan'la ilgili cezanın infazını durduran AİHM'nin, kendilerinin savunduğu fikir özgürlüğünden ötürü mahkumiyet alan Erbakan'a verilen cezanın infazını durdurmayarak tam bir çifte standart uyguladığını söyledi.

  ‘‘Bu karar son derece yadırgatıcı, en azından çifte standart anlamı taşıyor’’ diyen Gürkan, ‘‘AİHM tarafından geri çevrilen başvuru, cezanın infazının durdurulmasına yönelik bir tedbir niteliğindeydi. Yani mahkeme bu kararı esastan vermiş değil. AİHM'nin bu kararı, Erbakan'ın yaptığı ve halen süren asıl davayı etkileyecek, buna mani oluşturacak bir karar değil’’ diye ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı