Gündem Haberleri

  Hoca'ya faiz cezası

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Maliye Bakanlığı, kapatılan RP'nin 88 yöneticisinden 2 trilyon liralık faiz istiyor. Bakanlık, Erbakan ve Kutan'ın aralarında bulunduğu yöneticilerin mal varlığına tedbir konulması talebinde bulundu. RP'nin mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olan Ulucak, ‘‘O dönemde aldığımız Hazine yardımı, bunun yarısı bile değildi’’ dedi.

  Faiz haram diye parti paralarını dövize çeviren eski RP'liler, bu dövizleri hacarken usulsüzlük yapınca trilyonluk faiz cezası ödeme tehlikesi ile karşı karşıya kaldılar.

  Maliye Bakanlığı'nın, partinin kayıp 10 milyon markı nedeniyle açtığı hukuk davasında, Necmettin Erbakan ve FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın da aralarında bulunduğu 88 eski RP yöneticisinden, 2 trilyona yakın faiz istendi. Maliye Bakanlığı adına RP'nin kayıp paraları için dava açan hazine avukatları Erbakan ve Kutan da dahil olmak üzere, eski RP yöneticilerinin mal varlıklarına ihtiyati tedbir konulmasını da istediler.

  Kapatılan RP'nin mali işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, FP Ankara Milletvekili Rıza Ulucak, Maliye Bakanlığı'nın açtığı davanın haksız olduğunu savundu. Ulucak, ‘‘Bizden 10 milyon Mark, yani 2 trilyonun üzerinde para isteniyor. Ama bizim o tarihte Hazine'den aldığımız para bunun yarısı bile değildi. Hazine'den RP olarak 1 trilyonun çok altında bir para almıştık’’ dedi. Kendisinin de politikaya atılmadan önce 22 yıl süreyle Hazine avukatlığı yaptığını anımsatan Ulucak, ‘‘Peki, Hazine'den alınan bu 1 trilyondan daha az devlet yardımından hiç mi harcama yapılmadı?’’ diye sordu. Bu parayla, genel merkez kirası ve çalıştırılan personelin ücretleri de dahil parti harcamalarının karşılandığını belirten Ulucak, parti paralarını yüksek enflasyon karşısında eritmemek için dövize çevirdiklerini söyledi.

  RP yöneticileri hakkında kayıp paralar nedeniyle, ‘Siyasi Partiler Kanunu’na aykırılık ve sahte evrak tanzimi' iddiasıyla açılan diğer dava da Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.

  Osmanlı'nın kuruluşu Meclis’te

  TBMM'de yarın Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 700. yıldönümüne ilişkin genel görüşme önergesi ele alınacak. FP'li Cemil Çiçek, Osmanlı Devleti'nin 700. kuruluş yıldönümü konusunda genel görüşme açılması isteminde bulununca, TBMM Danışma Kurulu, Genel Kurul'un yarınki birleşiminde öngörüşmelerin yapılmasını kararlaştırdı. Önergenin kabul edilmesi durumunda, Genel Kurul'un 3 Ağustos Salı günkü birleşiminde, Osmanlı Devleti'nin 700. yıldönümü konusunda Genel Görüşme yapılacak.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı