Gündem Haberleri

  ‘Hocaların Hocası’na suikast girişimi önlendi

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yasadışı DHKP-C örgütünün, Ordinaryüs Prof. Sulhi Dönmezer'e suikast hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Dönmezer'le ilgili bilgi toplamak için yakınının evine hizmetçi olarak giren Yasemin Atar ile 17 militan yakalandı.

  HOCALARIN Hocası' olarak bilinen ünlü hukukçu Ordinaryüs Prof. Sulhi Dönmezer'i öldürmek için bir yakınının evine hizmetçi olarak militan sokan yasadışı DHKP-C örgütünün suikast hazırlığı son anda ortaya çıkarıldı. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda, Dönmezer hakkında istihbarat yapmak üzere yakınının evinde çalışan Yasemin Atar ile 17 örgüt üyesi yakalandı.

  1 Mayıs öncesi sol örgütlerle ilgili operasyonlarını sıklaştıran İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, gözaltına alınan bir yasadışı DHKP-C örgütü militanının verdiği bilgiler doğrultusunda yeni bir araştırma başlattı. Basılan bir hücre evde elde edilen bilgilerden örgüt üyelerinin Dönmezer'e suikastı hazırlığında oldukları belirlendi. Polis, Dönmezer'in çevresinde güvenlik önlemini artırırken, araştırmalarını da derinleştirdi. Örgüt üyesi Yasemin Atar'ın bilgi toplamak amacıyla Dönmezer'in bir yakınının evinde hizmetçi olarak çalıştığı saptandı. Atar'ın yakalanmasının ardından 17 militan daha ele geçirildi.

  Gültepe, Şişli, Ümraniye, Yakacık ve Gazi Mahallesi'ndeki evlere aynı anda yapılan baskınlarda, Dönmezer hakkında bilgi ve evinin krokisinin bulunduğu dosya ile 20 el bombası, bomba yapımında kullanılan elektronik düzenekler, tabanca ve çok sayıda doküman ele geçirildi.

  Sanıkların, örgütü yeniden canlandırmak için ayrıca, İstanbul'daki bazı kamu kurum ve kuruluşlarını da bombalamaya hazırlandıkları anlaşıldı.

  DHKP-C sesini duyuracaktı

  ORDİNARYÜS Prof. Sulhi Dönmezer'i öldürmeyi planlayan DHKP-C örgütü bu eylemle sesini duyurmayı amaçlıyordu. Yakalanan sanıklar, Sabancı Center'da düzenlenen suikasttan sonra ciddi bir eylem yapmayan örgütün, yeni bir olayla gündeme gelmeyi planladığını söylediler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı