Gündem Haberleri

  Hoca, Tayyip'i siliyor

  Hürriyet Haber
  11.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yasaklı Necmettin Erbakan, Recep Tayyip Erdoğan'ın FP'ye Genel Başkan seçilmesini önlemek için operasyon başlattı. Asiltürk ve Karamollaoğlu, örgütlere baskı yaparak kongre delegasyonu, ‘‘sorun çıkarmayacak’’ isimlerden oluşturulacak.

  Kapatılan RP'nin yasaklı Genel Başkanı Necmettin Erbakan, ‘karargah’ olarak kullandığı Balgat'taki evinden, yeni partisi Fazilet'te müthiş bir operasyon için start verdi. Bu operasyonla, ilk kongrede liderliğe gelmesine kesin gözüyle bakılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın örgüt üzerindeki etkisi silinmeye çalışılıyor.

  Büyük bir gizlilik içinde başlatılan operasyonun mimarlığını, kapatılan RP'nin Genel Sekreteri Oğuzhan Asiltürk ile dünürü Temel Karamollaoğlu üstlendi. Karamollaoğlu bu amaçla, henüz resmi bir görevlendirme olmamasına karşın, partinin teşkilat başkanlığı görevini fiilen yürütmeye başladı.

  Hürriyet'e bilgi veren bir FP milletvekili, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘İlk kongrede Recep Tayyip Erdoğan'ın partinin liderliğine geleceğinden kimsenin şüphesi yok. Şimdi yapılan iş, kongrede bu yolu kesmeye yönelik. Örgütler, dolayısıyla da genel başkanla birlikte partinin yetkili kurullarını seçecek kongre delegasyonunu ‘sorun çıkarmayacak' isimlerden oluşturulmaya çalışılıyor. Tabii, bu yapılırken de Erdoğan'ın örgütlerdeki etkisi mümkün olduğunca silinecek ve Hoca'ya, dolayısıyla da partinin yeni liderliğine, yani Asiltürk-Kutan ikilisine bağlı bir oluşum sağlanacak. Böylece kongrede Erdoğan'ın seçilme şansı yok edilecek.’’

  VİTRİN TARTIŞMASI

  FP’de bir başka tartışma da Genel Başkan İsmail Alptekin ve parti vitrininin değiştirilmesi için yaşandı. Alptekin'in zayıf kaldığını savunan milletvekilleri, kongreye kadar genel başkanlığı, bu görevi zaten fiilen yürüten Grup Başkanı Recai Kutan'ın üstlenmesini istediler.

  Milletvekilleri ayrıca, RP döneminde sorunlu oldukları il ve ilçe yönetimlerinin değiştirilerek, kendilerine yakın isimlerin getirilmesi konusunda ayaklandılar.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı