Gündem Haberleri

  Hoca FP'yi yaktı

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DGM Ankara Savcısı Yüksel, FP'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Savcılık suç duyurusunu jet hızıyla işleme koydu ve FP hakkında inceleme başlatıldı. FP'nin Meclis'te Erbakan'ın yasağını kaldırma girişimi suç delili sayıldı.

  Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın, siyaset yasağını kaldırmak için TBMM'de giriştiği tehlikeli kavga, sonunda FP'nin başını yaktı. Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, RP'den sonra FP'nin kapatılması için dün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Yüksel'in suç duyurusunu, Başsavcılık jet hızıyla işleme koydu ve FP hakkında dün inceleme başlatıldı. FP'yi kurulduğu günden bu yana sıkı takibe alan Savaş, dün sabah TBMM Başkanlığı'na bir yazı yazarak, kapatılan RP'nin milletvekillerinden FP'ye geçenlerin adlarını ve geçiş tarihlerini istedi. Yazıda, 16 Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan RP'nin milletvekillerinden önce bağımsız kalıp, sonra FP'ye geçenlerin adları ve geçiş tarihleri istendi. Bu yazının sonucuna göre, FP'nin kapatılan RP'nin devamı olduğu gerekçesiyle önce soruşturma, sonra Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davası açılabilecek.

  Savcı Yüksel'in suç duyurusunda, Erbakan'ın siyasi yasağını kaldırmak ve seçimi erteletmek için küskünlerle yapılan işbirliği ile Meclis'te yaşananlar, ayrıca DSP azınlık hükümeti hakkında verilen gensoru, kapatma delili yapıldı. Altı sayfalık suç duyurusunda, Erbakan'ın seçimlerin ertlenmesi ve 312. maddenin kaldırılması konusunda, ‘‘FP milletvekillerini yönlendirdiği’’ belirtildi ve bu konudaki gazete manşetleri delil gösterildi. Suç duyurusunda, Anayasa'nın 68. maddesine göre kapatılan bir partinin başka bir adla kurulamayacağı, Siyasi Partiler Kanunu'nun 95. maddesine göre ise kapatılan partilerin üye ve milletvekillerinin başka bir partinin kurucusu, yöneticisi ve deneticisi olamayacağına dikkat çekildi.

  KUTAN'IN ŞİİRİ DELİL

  FP Lideri Recai Kutan'ın, 15 Mart 1999'da Altınpark'ta FP adaylarının tanıtım töreninde yaptığı, Erbakan, Şükrü Karatepe ve Recep Tayyip Erdoğan'ı kurtarmak amacıyla 312. maddenin kaldırılması için yürüttükleri çalışmaları anlatan şiirli konuşması da suç duyurusunda delil gösterildi. SPY'ye göre genel başkanların konuşmaları partiyi bağlıyor. FP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylarının tespiti ile ilgili olarak Recai Kutan ve Recep Tayyip Erdoğan'ın, Erbakan'ın Balgat'taki evinde yaptıkları toplantının kasetinin yanında, Yüksel'in dört idam talepli ‘‘Milli Görüş’’ iddianamesi de kapatma isteminin delilleri arasında yeraldı. FP milletvekilleri ve il başkanlarının laik rejim karşıtı konuşmaları kapatmaya delil gösterildi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı