Gündem Haberleri

  Hoca FP'yi böldü

  Hürriyet Haber
  19.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP'nin, Cumhurbaşkanlığı seçimini partiyi kapanmaktan, eski liderleri Necmettin Erbakan'ı da siyasi yasaktan kurtarma pazarlığına dönüştürme girişimi, tıpkı ‘‘Küskünler hareketi’’nde olduğu gibi partiyi böldü. Konunun ele alındığı FP'nin önceki günkü Başkanlık Divanı toplantısında ‘‘pazarlık’’ konusunda parti yönetiminde görüş ayrılığı çıktı.

  Genel Merkez yönetimine egemen olan gelenekçiler, pazarlığı savunurken, yenilikçilerden oluşan Meclis Grup yönetimi pazarlığa karşı çıktı.

  ‘‘Demirel'e kesinlikle oy vermem’’ diyen Grup Başkanvekilleri Bülent Arınç ile Abdüllatif Şener, ‘‘Küskünler hareketi’’ni anımsatarak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin pazarlık konusu yapılmasının da bu olay gibi partiye büyük zarar vereceğini söylediler. Başkanlık Divanı'nda, Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan'ın önderliğindeki gelenekçiler ise ANAP'ın tutumu nedeniyle FP'nin bu seçimde kilit konuma geldiğini belirterek, bunun değerlendirilmesini istediler.

  KİLİT PARTİYİZ

  Candan, toplantının ardından da gazetecilere, ‘‘FP kilit partidir. Hükümetin tek maddelik Anayasa değişiklik teklifini kabul etmeyiz. Bizim de olmazsa olmaz koşullarımız olacaktır’’ açıklamasını yaptı. Candan, pazarlık konusu yapacaklarını açıkça ifade ettiği ‘‘olmazsa olmaz’’ koşullar olarak da, parti kapatmayı güçleştirip siyasi yasak süresini aşağı çeken Anayasanın 69. ve Erbakan'ın halen yargılandığı TCK'nın 312. maddesinde değişiklik yapılmasını saydı.

  Yenilikçi kanattan bir kurmay ise şunları söyledi: ‘‘Parti yönetimi birileriyle bu konuda pazarlık yapsa da, bir takım anlaşmalar yapsa da, bu pazarlık ve anlaşmalar, ne bizim, ne de Demirel'in görev süresinin uzatılmasına sıcak bakmayan bir çok arkadaşımız açısından bağlayıcı olmaz. Parti kapanmasın deniyor, gerekirse kapansın, yeni bir parti kurulur ama Demirel ile bir 5 yıl daha olmaz. Partimizin kapanıp kapanmaması Demirel'in bir kez daha seçilmesi karşısında o kadar da önemli değil.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı